Bandi radí

Jak se obléknout podle dress code na společenské pozvánce?

Držíte v rukou pozvánku, na které je uvedeno: White tie, Black tie, Dark suit… a nevíte, jak s danou informací naložit? Nejde jen o barvu kravaty či obleku, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale o styl oblečení, tedy tak zvaný dress code. Hostitel vám touto informací naznačuje, co si vzít na sebe. Vyhnete se tak riziku, že byste přišli na akci v obleku, který se pro konkrétní událost nehodí.

Dress code Black Tie vás upozorňuje, že si musíte obléct smoking, bílou košili a černý motýlek
Dress code Black Tie vás upozorňuje, že si musíte obléct smoking, bílou košili a černý motýlek

Obecně platí, že čím slavnostnější setkání vás čeká, tím formálnější oblečení, tedy dress code, budete potřebovat. Pokud je pozvánka určena také pro partnerku, nezapomeňte váš styl a barvy sladit tak, abyste tvořili dokonalý pár. Při tom ale dbejte na to, abyste nebyli oblečeni lépe než hostitelský pár.

Podívejme se na základní typy dress codů. Pokud se na akci oblečete podle těchto doporučení, určitě budete vypadat dokonale.

White tie

Černý frak s bílou vestou, bílý motýlek a lakýrky, u žen večerní róba se sukní až na zem. Vhodné je zahalit ruce dlouhými rukávy nebo rukavičkami. Mějte na paměti, že dress code White tie je velmi formální a je vhodné dodržet jej do posledního detailu.

Black tie

Smoking, bílá košile a černý motýlek, pro ženu pak večerní toaleta, kdy může sáhnout jak po krátkých, tak i dlouhých večerních šatech.

Black tie optional

Máte možnost zvolit si smoking nebo černý oblek, pro ženu je vhodná večerní toaleta.

Dark suit

Tmavý společenský oblek pro muže, doplněný košilí a kravatou. Pro dámy přiměřeně krátké šaty nebo kostýmek pro ženu.

Formal dress code

Společenský oděv, pánové mohou sáhnout po smokingu s černou košilí a bez motýlku, dámy mohou zvolit večerní šaty nebo formálnější koktejlky.

Semi formal dress code

Takto jsou označované zpravidla firemní večírky nebo koktejly. Nejde o ples v opeře, ale stále je to událost, kde ukazujete, že vám na hostiteli záleží. Nepsaným pravidlem je, že večer byste měli mít na sobě tmavé odstíny, a naopak přes den odstíny světlé. Dámy si mohou vybrat mezi koktejlkami nebo odvážnými krátkými šaty.

Business formal

Kvalitní oblek černé nebo tmavomodré barvy, neutrální košile, konzervativní kravata a lakýrky. Pro ženu jsou vhodné krátké šaty.

Našli jste na pozvánce ještě další zkratky, jako jsou RSVP, a.m., případně s.t. a nevíte co s nimi? Přečtěte si, co tyto jednotlivé zkratky na společenských pozvánkách znamenají a jak s nimi naložit.

Tip pro vás

Nestačí se jen na večírek vhodně obléct. Důležitá je také obuv, kterou si k obleku vyberete. Pokud se chystáte nadcházející noc protančit, je tento výběr ještě zapeklitější. Podívejte se, jakou obuv si vybrat k pánskému obleku a čeho se naopak vyvarovat. Jen tak si chystanou akci opravdu užijete.

Mohlo by vás zajímat