Reference

Moderátor Karel Voříšek - Blahopřáli mi k přírustku do rodiny

Karel Voříšek, moderátor
Karel Voříšek zahájil svou moderátorskou kariéru v někdejší Československé televizi v roce 1985. Do širokého povědomí televizních diváků se však zapsal až nástupem do TV NOVA, kde začal moderovat Televizní noviny. Několik let po sobě se umístil na prvním místě v anketě TýTý v kategorii Osobnost televizního zpravodajství.

V roce 2008 byl dokonce vyhlášen i absolutním vítězem této ankety. Na obrazovce působí důvěryhodně a diváci mu to, co jim sděluje, věří. Může za to jeho dlouholetá praxe v oboru a životní zkušenosti. V soukromí je Karel Voříšek příjemný a vtipný společník, což prokázal i během focení na Akademii věd ČR. Slovo nuda ze svého slovníku vyškrtl.


Je mi známo, že jste studoval historii. Měl výběr tohoto zaměření nějaký hlubší význam?

Co v životě patnáctiletého puberťáka má hlubší význam? Stejně jako podobně postižení jsem byl přesvědčený, že vím všechno nejlíp, u lidí po třicítce mi připadalo divný, že v tomhle vysokém věku ještě vůbec žijou, a jestli jsem v něčem hledal hlubší význam, tak možná v nihilismu a černé barvě. Ale vážně, možná pomohlo to, že nebyl internet a jiné moderní pomůcky, takže jsem poctivě četl knížky a to mě přivedlo k zájmu o historii, dějiny, filozofii a život jako takový. Protože co je historie jiného než pokračování minulých životů v tom dnešním.

Karel Voříšek, moderátor ...

Kdy se ve vás zrodila myšlenka stát se televizním hlasatelem?

Spíš to byl nápad. Nápad zkusit to, poznat televizi zblízka a zevnitř. Věřím tomu, že náhoda přeje připraveným. A já jsem připravený na všechno a pořád. Když v Československé televizi vyhlásili konkurz na programového hlasatele, zkusil jsem to a vyšlo to. Davy zájemců zaplnily tehdy celé přízemí Kavčích hor, ale nakonec nás pár přežilo až do vítězného konce. Michal Urválek, Vít Kurfirst, Stáňa Lekešová a já.


V televizi NOVA působíte již řadu let. Kolik přesně a co vás do této televize přilákalo?

To samé. Zkusit to. Podívat se do úspěšné televize zevnitř. Konkurz byl vypsán v únoru 1997 a to jsem už pár let získával zkušenosti v soukromé sféře. Ale televize mě zlákala znovu. Konkurz jsem vyhrál a v říjnu 1998 jsem znovu poprvé seděl před televizní kamerou. Tehdy jsem se střídal při moderování odpoledních zpráv s Denisou Kapitančikovou a Danou Makrlíkovou.


Jak se díváte na to, jakými proměnami prochází například formát studia či způsob vysílání?

Dívám se na to zevnitř, takže je těžké soudit. Na to je nejlepší divák. A protože je vytrvalý, nepřepíná a už osmnáct let drží Televizní noviny TV NOVA na absolutní špičce, tak to je, myslím, odpověď.


Jak vám současná podoba jako moderátorovi vyhovuje z technického hlediska?

Čistě technicky vzato z hlediska mých dožitých 48 let mi moje současná podoba docela vyhovuje. Jednak je to moje podoba, kterou mi do vínku dala příroda a rodiče a pak se s tím už zase až tak moc nedá dělat. Pravda vlasů ubylo, ale kouty jsem měl už v osmnácti, a jak říkal Miloš Frýba, který mě v televizi zaučoval, kouty jsou dobrý, na to baby letěj.

Karel Voříšek, moderátor ...

Jak vypadá obvyklá příprava na přímý přenos?

Hlavně je to práce desítek lidí, bez kterých bychom nebyli vidět, slyšet a nebylo by co hrát. Snahou moderátorů by mělo být nezkazit té spoustě lidí jejich práci. Restaurace může mít sebelepší prostředí, mít ty nejlepší kuchaře, ale co by to bylo platné, kdyby vám tam jídlo servíroval nesympatický, ušmudlaný a neochotný číšník.


Tak to určitě není váš případ. Diváci si mohou všimnout, že jste coby moderátorská dvojice perfektně sladěni. Zasahujete do výběru oblečení také vy sám?

Je to jako v manželství. Žena vybere, muž se doladí. Ale nestěžuju si. Vždyť říkám, je to jako u vás doma.


Jaká úskalí sebou přináší moderování ve dvojici?

Při slově úskalí si vybavuju loď, obrovský pěnivý příboj v rozbouřeném moři a katastrofu. Ale zpátky do reality. Souhra, slyšení na sebe musí být znát. Jinak to vnímavý divák pozná a omlátí vám to o hlavu, tedy obrazně v dopisech, nebo mailech. A to je hned, proč jste se na naší Markétku tak zle podíval a další věty. Někdy to zachází do extrémů. Pamatuju si, že když se mé bývalé kolegyni Janě Adámkové narodil syn, přišlo mi pár blahopřání k přírůstku do rodiny. Ale abych se vrátil k otázce, úskalí jsou od toho, aby se obeplula, ne aby vás vzala ke dnu.


Pokračování rozhovoru s Karlem Voříškem si můžete přečíst na stránkách magazínu I Best Of


Další fotografie s Karlem Voříškem isi můžete prohlédnout ve Fotogalerii.


Text: Dita Brančíková

Foto: Robert Vano www.robertvano.cz

Oblečení a obuv: BANDI VAMOS - Pánské obleky www.bandi.cz

Foceno v budově Akademie věd v Praze, Národní 3 www.avcr.cz

Produkce: Michaela Lejsková

Publisher: magazín Best of www.ibestof.cz

 
 

Pouze do 30. 9. 2018 od nás obdržíte každou čtvrtou a nejdražší položku ZDARMA. Využijte této akce s úsporou až 9.699 Kč za nejdražší pánský oblek nebo 1.699 Kč za nejdražší pánskou košili, obuv a další.
 


PARFÉM APRIMÉ FOR MEN

Nový parfém BANDI Aprimé for Men nyní v prodeji. Pořiďte si tuto luxusní parfémovou vodu pro muže, která opravdu voní.

 Čtěte více... 

 


AKCE úpravy obleku ZDARMA

Pánský oblek můžete mít od nás upravený na Vaše míry ZDARMA. Seznamte se s AKCÍ Úpravy pánských obleků ZDARMA od profesionálních krejčí z Pánské obleky BANDI.

Čtěte více ...