Reference

Odborník na společenskou etiketu Ladislav Špaček - Ve službách etikety a Václava Havla

Ladislav Špaček 3

Z rozhovoru s Ladislavem Špačkem jsem si odnesla několik pěkných postřehů. Že v jednoduchosti je krása – tedy že pravidel etikety není mnoho, ale je mnoho způsobů, jak je použít v praxi. Že se s panem Špačkem skutečně mohu bavit o čemkoliv a je ve svých odpovědích a sděleních nejen otevřený, ale současně velmi vlídný a vstřícný. A do třetice, není pravda, že všechno, co potřebujeme znát, naučili jsme se už v mateřské školce, jak zní titul jedné z knih spisovatele Roberta Fulghuma.

Pro náš rozhovor jsme mistra etikety ukázkově oblékali do obleků firmy BANDI VAMOS a ve spolupráci s AVON Cosmetics a Robertem Vanem vznikly jak jinak než stylové fotografie.


Kolik lidí u nás se takto výrazně věnuje etiketě, jako to děláte vy? Osobně si vybavím pouze vás a paní Elišku Haškovou Coolidge.

To jste klepla hřebíček na hlavičku, protože osobně si také nevybavím nikoho jiného. Firem, které pořádají kurzy etikety, je mnoho, ale bohužel jim chybí společenská prestiž.

Ladislav Špaček 2

Co se v tomto případě skrývá za pojmem společenská prestiž?

Obrovské množství práce. Mluvím o psaní knih, výuce, natáčím, přednáším, věnuji se všem možným aktivitám v mém oboru, a pakliže je mé jméno známé, je za ním obrovské množství práce. Oproti ostatním mám také tu výhodu, že mám za sebou jedenáctiletou kariéru na Pražském hradě.


Jak se oficiálně stát odborníkem na etiketu?

Popravdě, nevím. Nikdo nikomu nebrání, aby odborníkem na etiketu byl. Ale pak je otázkou, zda mu to lidi věří, pakliže mu chybí obsáhlá praxe a znalosti. Musí dát své umění najevo. Na to neexistuje žádný certifikát.


Proč nám nestačí to, co nás naučí ve škole, ale potřebujeme učitele etikety?

Vzpomeňte, co nás učili už ve školce. Paradoxně je to špatně. První blud: „Všechno musíš sníst!“ Ale když necháme něco na talíři, tak přece svému protějšku dáváme najevo, že konverzace s ním je pro nás přednější než jídlo, které je jen příjemným koloritem setkání. Když všechno sníme, vypadáme, že jsme se přišli najíst, a ba co hůř, že ani nemáme dost. Další pokyn: „Při jídle se nemluví!“ Absolutní blbost! U jídla se scházíme proto, abychom spolu konverzovali, jedná se o společenskou událost. My jsme asi jediní, kteří si na talíř narovnáme šest houskových knedlíků, zalijeme rajskou omáčkou a naházíme je do sebe. To se nikde jinde ve světě neděje. Jinde se všechno odehrává u jídla. A takto bych mohl pokračovat dál a analyzovat, proč si tento společný čas neumíme užívat.


Po společném čase u jídla přichází chvíle, kdy se použité nádobí odklízí ze stolu. Mám na mysli, že názory na to, kdy použité nádobí sklízet, se různí. Jak je to tedy správně?

I kdyby sedělo deset lidí u stolu, a já bych byl jediný, kdo ještě jí, nesmí se sklidit ze stolu. A je úplně jedno, jestli jsem jediný, komu to je nepříjemné. Tak to prostě je a odnést ze stolu, pokud kdokoliv ještě jí, je velmi netaktní. Mám s tím i jednu vlastní zkušenost z hotelu v Karlových Varech, kde jsem večeřel s manželkou, dojedl jsem o chvíli dříve a číšník mi odnesl talíř ještě před tím, než moje žena dojedla. Aniž bych k tomu cokoliv dodal, během chvíle přišel ředitel, který si toho všimnul a za toho číšníka se mi omluvil. Udělal to proto, že si byl vědom společenského prohřešku.

Ladislav Špaček 4

Co považujete za největší prohřešek proti etiketě?

Nejhorší je nedostatek taktu, empatie. I člověk, který nestudoval žádné knihy, by měl mít slušnost, která je člověku vrozená. Zdvořilost, jak píše Guth-Jarkovský, tu se musíme naučit.


Jaký je váš názor na přezouvání návštěv – zouvat či nezouvat naše hosty?

Umíte si představit svého hosta v obleku a ponožkách? To musí být nepříjemné snad oběma stranám. Každopádně platí, že hostitel by měl sám mít obutou obuv, což hosta naviguje a přesvědčí k tomu, že je v pořádku, aby si své boty nezouval.


Jaký důraz kladete na vytvoření prvního dojmu?

Umět ohodnotit člověka potřebujeme především proto, abychom dokázali najít způsob, jakým s ním komunikovat a zaujmout k němu postoj. Nepotřebujeme si o lidech jen něco pomyslet. To můžeme dělat na ulicích, když lidi míjíme. V osobním kontaktu jde o „komunikační repertoár“, který můžeme použít, abychom dosáhli komunikačního úspěchu.


Správné odhadnutí člověka a volba komunikace může posílit jeho pocit důležitosti. Jaký pocit je podle vás pro člověka důležitý a primární ?

Pocit vlastní důležitosti je mnohem významnější než třeba peníze. Vzpomeňme třeba „Sametovou revoluci“ – lidé nešli do ulic, protože by měli hlad, nedostatek, ale proto, že jim někdo bral důstojnost, neměli právo volby, nemohli cestovat a dávat svá děti na studia, nemohli říct svůj vlastní názor. To byl ten důvod, proč šli do ulic. Nebo si představte herce, který hraje Hamleta, a před koncem mu ředitel nabídne volbu: buď dostane tisíc korun, když hru odehraje a po spuštění opony odejde bez aplausu domů, anebo nedostane žádné peníze, ale po skončení představení zazní velký aplaus a lidé budou deset minut volat jeho jméno a tleskat. Tak co si vybere? Slávu, osobní ocenění a respekt, protože to je důležitější!


Při příležitosti focení pro náš rozhovor jste měl možnost se setkat s Roccem, šéfem Státní opery v Praze. Jeho vizáž á la baroko vás trochu zaskočila. Jaká míra tolerance vizáže je v tomto případě, v jeho pozici, na místě?

Očekával bych muže v obleku. Ale Rocc je muž, který je velmi svébytný, autoritativní a vnitřně silný umělec, a pro tyhle lidi musíme mít zvláštní toleranci a nemůžeme podle nich brát normu v oblékání. Takový Dan Nekonečný nikdy nepřijde v klasickém obleku. Pak jsou profese jako bankovní úředník, podnikatel, tam se norma dodržovat musí.


Pro naše focení jsme zvolili dva druhy obleků značky Bandi Vamos. Pro jakou příležitost byste který z nich volil a na jaké detaily při jejich nošení byste upozornil?

Na denní příležitost by byl nejvhodnější šedý oblek. Pokud bych nebyl diplomat nebo bankéř, neměl bych důvod mít černý oblek. Ve dne se nosí šedé obleky, večer černé (nebo tmavomodré). Na méně formální příležitosti (večírek, divadlo, koncert) bych si vzal dvouřadový oblek s dvěma knoflíky, projmutého střihu (slim line), dal bych si pozor na délku rukávů (měly by být vidět manžetové knoflíčky), nohavic (nanejvýš jeden varhánek nad botami, ne objemná „harmonika“), s užší fazonou klop saka. Na neformální akci (večeře, večírek) bych mohl mít místo kravaty askot, šátek ke krku. Na slavnostní večerní příležitost (galapremiéra, ples) bych si vzal tento lesklý oblek s vestou. Poslední knoflíček u vesty, stejně jako u saka, zůstává rozepnutý. Sako opět jednořadové, na tři knoflíky, zvolil bych slavnostní kravatu nebo regatu (šitá kravata). Ani vesta neumožňuje muži, aby si odložil sako, to udělá až doma, a zcela je vyloučeno, aby si povolil kravatu a rozepnul knoflíček u košile, to neuděláme ani ve tři ráno na plese. Pro zvýšení efektu bych si mohl vzít do vnější náprsní kapsičky kapesníček. Nemusí mít stejnou barvu jako kravata, je jen věcí osobního vkusu, jak barvy sladím.


Pokračování rozhovoru s Ladislavem Špačkem a co se dělo na Pražském hradě si můžete přečíst na stránkách magazínu pro muže Menstyle


Další fotografie s Ladislavem Špačkem si můžete prohlédnout ve Fotogalerii.


Text a produkce: Michaela Lejsková

Foto: Robert Vano www.robertvano.cz

Make up: Mili Dvořáková – AVON Cosmetics www.avoncosmetics.cz

Vlasy: Veronika Soukupová – kadeřnictví Honza Hlaváček and friends www.honzahlavacek.cz

Oblečení a obuv: BANDI VAMOS www.bandi.cz

Foceno v hotelu Radisson Blu Alcron Praha www.alcron.cz

Publisher: magazín Best of www.ibestof.cz
 
 

Pouze do 31. 12. 2018 od nás obdržíte každou čtvrtou a nejdražší položku ZDARMA. Využijte této akce s úsporou až 9.699 Kč za nejdražší pánský oblek nebo 1.699 Kč za nejdražší pánskou košili, obuv a další.
 


PARFÉM APRIMÉ FOR MEN

Nový parfém BANDI Aprimé for Men nyní v prodeji. Pořiďte si tuto luxusní parfémovou vodu pro muže, která opravdu voní.

 Čtěte více... 

 


AKCE úpravy obleku ZDARMA

Pánský oblek můžete mít od nás upravený na Vaše míry ZDARMA. Seznamte se s AKCÍ Úpravy pánských obleků ZDARMA od profesionálních krejčí z Pánské obleky BANDI.

Čtěte více ...