Reference

Moderátor TV NOVA Rey Koranteng - Když jsem byl malý, měl jsem chůváka

Moderátor Rey Koranentg 0...

V rozhovoru s Reyem Korantengem přinášíme nahlédnutí do zákoutí vysílání hlavního zpravodajství televize NOVA. Možná budete překvapeni nejen tím, jakými procesy a časovými údaji se musí moderátor řídit a přizpůsobovat se jim, případně na jaké situace musí operativně reagovat, ale i tím, co vlastně nevíme o lidech, o kterých si myslíme, že všechno víme, a kteří téměř denně prostřednictvím televizních obrazovek vstupují do našich obýváků.

V našem rozhovoru můžete mimořádně nahlédnout také do Reyova soukromí, které nám s laskavým svolením pootevřel. Nejen pro televizní vysílání, ale také pro naše focení v restauraci Zlatý had oblékala Reye Korantenga pánská značková móda Pánské obleky BANDI.


Když se vrátíme na úplný začátek vaší kariéry moderátora, byla volba této profese plánovaná?

Původně jsem pracoval na obchodním oddělení ve společnosti Meteopress, která měla pro TV NOVA zpracovávat informace o počasí. Tehdy po čase přišla i nabídka, zda bych počasí chtěl moderovat. Dříve jsem zkušenosti s moderováním neměl žádné a tohle byla velká výzva, ačkoliv jsem nevěděl, co si pod tím mám představit.

Moderátor Rey Koranentg 0...

Vypovídá to cosi o vaší povaze – odvaze?

Jsem v podstatě stydlivý člověk, takže takových rozhodnutí mnoho nedělám. Tehdy mi bylo devatenáct let a řekl jsem si, proč bych to nezkusil?! Ale v prvním momentu jsem úplně nepochopil, že jde přímo o to, abych šel na obrazovku. To jsem se dozvěděl až na místě a tam už mi bylo hloupé říct ne.


Vzpomínáte si na své první vysílání?

Bylo to 7. 2. 1994 a vůbec si na ně nepamatuji. Byl to takový zvláštní stav, kdy se něco dělo okolo a všechno jakoby hrozně rychle. Do dneška je to tak, že počasí se točí na klíčovací ploše, kde moderátor nic nevidí a vše se trénuje dopředu, takže jsem měl plnou hlavu informací a instrukcí. Nepamatuji si na žádné emoce z toho dne.


Jedná se v rámci vysílání předpovědi počasí o přímý přenos?

Dnes už ne, počasí se předtáčí. Ale ve vysílání Snídaně s Novou jde o přímý přenos.


Kdy přišel přestup do hlavního televizního zpravodajství, kde jste již třináct let? O čem je podle vás především práce zpravodaje, co musí stále brát na vědomí?

Zpravodaj musí velmi vážit slova i výraz. Každá zpráva se dá říci tisíci způsoby, ale je třeba dbát velké opatrnosti. Slova jsou jako vystřelená kulka, která může ublížit. Pak je to práce s časem. Víme, že je sekunda, minuta, ale uvědomit si, jaká je skutečná délka času, to je už náročnější. Pokud řeknu, že se zpravodaj musí vejít do čtrnácti sekund, tak oba přesně musíme vědět, jaká ta časová délka je. Najednou zjistíte, jak je to strašně málo času, nebo naopak strašně moc. Sekunda ticha v televizi je neuvěřitelně dlouhá doba. V televizi neexistuje ticho. Můžete ztratit obraz, ale nesmíte ztratit zvuk.

Moderátor Rey Koranentg 0...

Ovlivnila vás vaše práce co se dochvilnosti týká?

Dochvilnost mám rád a všímám si, když lidé chodí včas. Hřešit na to, že se pošle textovka, že se nestíhá a mešká, nebo chorobné pozdní příchody, to rád nemám. Je to neuctivý projev k druhé osobě, kterou opozdilec nechá čekat. Když řeknu, že přijdu v pět, budu tam v pět, jako jste vy dnes řekla, že přijdete ve čtyři a byla jste tu ve čtyři. (úsměv)


V čem vnímáte unikátnost televize NOVA po technické stránce?

Lidé si už možná neuvědomují, co televize NOVA přinesla svým vstupem na český trh. Ne, že bychom to vymysleli, to ne, ale lidé, kteří systém vymysleli, měli odvahu to na našem trhu aplikovat. Vše, co dnes vidíte na konkurenčních kanálech, přinesla v devadesátých letech televize NOVA. Jako například stand-upy a odhlášky reportérů, střihy aj. Vše bylo odzkoušené v cizině, ale na náš trh je přinesla NOVA.


Jak vypadá příprava na přímý přenos zpravodajství?

Divák vidí jen asi 20 procent z celkové práce, možná ani to ne. Vše, co nevidí, je práce zkušeného týmu lidí v terénu i ve studiu, maskérně, kostymérně.


Můžete zasahovat do textu zprávy, kterou sdělujete?

Mohu ji diskutovat, dát podněty, ale vždy je to výsledek nějakého kompromisu. Neexistuje vůle jednoho. Na přípravě každé zprávy se podílí několik lidí, čtyři i více.


Jak se vám daří pracovat se zprávami, které dostáváte v průběhu přenosu na poslední chvíli?

Technicky to je vyřešené tak, že takové zprávy je možné téměř okamžitě přenést. Pro příklad – nedávno schválená přímá volba prezidenta, kterou senát schválil asi tři minuty před koncem zpravodajství. Naštěstí jsme v senátu měli reportéra, který to ihned oznámil našim kolegům. Zprávu mi šéf vydání oznámil do sluchátka doslova na poslední chvíli. Problematiku jsem znal a to mi pomohlo naformulovat, jakým způsobem zprávu předám. Toto jsou okamžiky, kdy mi zprávu nikdo nepřipraví, musím si s tím umět poradit sám.


Pokračování rozhovoru s Reyem Korantengem si můžete přečíst na stránkách magazínu Menstyle


Další fotografie s Reyem Korantengem si můžete prohlédnout ve Fotogalerii.


Text: Dita Brančíková

Foto: Jaroslav Tatek, www.fototatek.cz

Oblečení a obuv: BANDI VAMOS - Pánské obleky www.bandi.cz

Foceno v restauraci Zlatý had v Praze www.zlatyhad.cz

Produkce: Michaela Lejsková

Publisher: magazín Best of www.ibestof.cz

 
 

Pouze do 31. 12. 2018 od nás obdržíte každou čtvrtou a nejdražší položku ZDARMA. Využijte této akce s úsporou až 9.699 Kč za nejdražší pánský oblek nebo 1.699 Kč za nejdražší pánskou košili, obuv a další.
 


PARFÉM APRIMÉ FOR MEN

Nový parfém BANDI Aprimé for Men nyní v prodeji. Pořiďte si tuto luxusní parfémovou vodu pro muže, která opravdu voní.

 Čtěte více... 

 


AKCE úpravy obleku ZDARMA

Pánský oblek můžete mít od nás upravený na Vaše míry ZDARMA. Seznamte se s AKCÍ Úpravy pánských obleků ZDARMA od profesionálních krejčí z Pánské obleky BANDI.

Čtěte více ...