Reference

Kamil Střihavka, rocker - lesk slávy s sebou nese i věci, které bych už v životě nechtěl zažít

Kamil Střihavka 05

Kamil Střihavka byl zpočátku ovlivněn bluesovou muzikou a objížděl tehdejší kluby s kytarou, foukací harmonikou a vlastními písničkami. Později založil metalovou skupinu Motorband, ale zjistil, že razantní heavymetal není zrovna hudebním stylem, který by mu byl nejbližší a po pěti letech skupinu opustil.

Vydal dvě alba s uskupením BSP (Balage-Střihavka-Pavlíček), z nichž první bylo anglicky zpívané, poté následovala spolupráce se skupinou No Guitars! a sólové album Woo-Doo!. Zásadní krok jeho hudební kariéry však přišel s rolí Ježíše, kterou ztvárnil ve slavném muzikálu Jesus Christ Superstar.

 Postupem času se stal doslova symbolem této rockové opery, která se v pražském divadle Spirála dočkala neuvěřitelných 1 288 repríz. Koncem roku 2010 ztvárnil roli Ježíše v novém provedení v Hudebním divadle Karlín. Stále koncertuje se svoji skupinou Leaders!, účinkuje v nejznámějších muzikálech a dokonce chystá speciální muzikál pro děti, ve kterém si zahraje krále Jiříka.


Víte, co znamená vaše jméno Kamil? Já si to vyhledala a můžete si vybrat: „narozený ze svobodných rodičů“ nebo „heřmánek“. Podle jiných zdrojů také „urozený“, „mladý obětní služebník“, „chrámový služebník“. Co by se vám zamlouvalo nejvíce?

Tak v tomhle mám jasno. Kdysi jsem si nastudoval, že Kamil znamená v arabštině dokonalý. Tudíž to je ten správný význam mého jména. To všechno ostatní trumfne! (smích)


To máte pravdu. Dokonalý Střihavka! V květnu začínáte zkoušet dětský muzikál Kapka medu pro Verunku. Mám vás ovšem zafixovaného jako rockera... Dělal jste už někdy nějaký projekt pro děti?

Takhle čistě rodinný muzikál jsem ještě nedělal. Dostal jsem nabídku od produkce, přečetl si scénář a líbilo se mi to. Bude to pro mě nová zkušenost.


V čem si myslíte, že bude dětské publikum jiné?

Tak on to je hlavně muzikál pro rodiny s dětmi, tudíž předpokládám, že tam budou i dospělí. A co se týče dětí, tam je to jasně dané, buď se jim to líbí, nebo nelíbí. Vzrušuje mě představa toho rizika.


Domníváte se, že je dnes riskantní dělat něco pro děti?

V jistém slova smyslu ano. Jak už jsem řekl, děti nekalkulují a nejdou tam kvůli Střihavkovi. Jdou se podívat na pohádku, na příběh. A ten je tady vystavěný, myslím, velmi pěkně. Navíc se mi líbí, že celá produkce je takový rodinný podnik, takže tam vládne poklidná a příjemná atmosféra.

Kamil Střihavka 01

Budete zde hrát společně s Bárou Basikovou, pamatujete si na vaše úplně první setkání?

No asi snad ještě z doby, kdy Baruška zpívala se Stromboli, to už je dávno. A přáteli jsme se stali někdy kolem roku 1994, když jsme spolu začali účinkovat v Ježíšovi. Takže to bude za chvíli dvacet let. Dnes se potkáváme v několika představeních.


Máte dvě dcery Terezu a Evu, řekl byste, že se potatily?

Jak v čem. Hezké jsou po mamince a chytré po tatínkovi. (smích) Starší dcera je introvertní, ale obě tíhnou ke kumštu. Mladší se věnuje divadlu a po maturitě se chce hlásit na DAMU, starší studuje na Literární akademii tvůrčí psaní (Pozn. red. – soukromá Vysoká škola Josefa Škvoreckého) – chce být režisérkou. A o naši celou rodinu se vzorně stará moje manželka.


Vyrůstal jste v Teplicích – lázeňském městě, které se proslavilo také fotbalovým klubem FK Teplice. Jak vzpomínáte na Teplice vy, jako významný rodák?

Já se narodil v Oseku u Duchcova, to je kousíček od Teplic. Ale Teplice mám velmi rád, protože se mi zde narodily obě dcerky, mám zde kamarády a prožil jsem zde velkou část svého života. Založil jsem zde první kapelu. Teplicím, se za první republiky, říkávalo Malá Paříž. Jen málo měst navštívily takové osobnosti z řad monarchů, státníků, umělců a vědců, jako právě Teplice. Vždy to tam žilo. Hlavně v noci. A co se teplického fotbalového klubu týče, tak jsme pro ně s Michalem Pavlíčkem napsali a nazpívali klubovou hymnu.


...ale vraťme se k vaší profesní kariéře, začínal jste v teplické metalové skupině Motorband a před dvěma lety jste vydal CD Best Of Kamil Střihavka. Asi je na co vzpomínat, že?

Bylo to zrovna mých dvacet let na scéně. A říkal jsem si, že by nebylo od věci si to celé zrekapitulovat. Tudíž je zde zachyceno to nejlepší z let 1989–2009. Je to moje časosběrné cédéčko. Začíná právě metalovým Motorbandem, přes pop-rockové BSP, funk-rockový projekt No Guitars!, až po sólové Woo-Doo a jsou zde zastoupeny i pecky z alba „365“, které jsem natočil s mou současnou kapelou Leaders! Na tomto dvojalbu jsou i nikdy nevydané rarity a duety se zajímavými lidmi, třeba s Danem Bártou, Luckou Bílou, Bárou Basikovou, nebo Karlem Gottem.

Kamil Střihavka 02

Takže když se teď ohlédnete, tak můžete říct… 

... že patřím k hrstce šťastných lidí, kterým se jejich práce stala celoživotním koníčkem. A také vidím, že jsem se neflákal.


Jak jste se jako rocker dostal k muzikálové scéně?

V roce 1992 se v divadle ABC chystal nový český muzikál Milana Svobody Pěna dní, kterému byl předlohou stejnojmenný román Borise Viana. Milan Svoboda mě tenkrát ukecal a já jsem tento svůj výlet na divadelní prkna vnímal jako vybočení z rockové tvorby, která se sestávala z ježdění po koncertech a natáčení desek ve studiu. Byla to zajímavá zkušenost a taky začátek mé muzikálové kariéry.


Nicméně u diváků jste zapsaný jako Ježíš. Exceloval jste v divadle Spirála v muzikálu Jesus Christ Superstar, dokonce i podle recenzí britských majitelů práv patřil váš Ježíš k těm nejlepším. I pro vás bude asi tato zkušenost nezapomenutelným zážitkem…

Můžu říci, že to bylo nejintenzivnější období mého života. Hráli jsme každý den kromě pondělí a v sobotu i v neděli dvakrát. Na tomto projektu se sešla celá jedna generace skvělých rockových interpretů i hudebníků. Byli jsme po čtyři léta, kdy se Ježíš ve Spirále hrál, jakousi uzavřenou komunitou, která si žila svým vlastním životem. Rodili se nám tam děti, psi, kočky. Smích. Vznikaly nové hudební projekty i partnerské vztahy. Bylo to opravdu intenzivní a neopakovatelné. Když se za tímto obdobím ohlédnu, tak jsem v těch letech zpíval 365krát do roka, protože souběžně s Ježíšem, běžely i mé hudební projekty BSP a No Guitars!. Dodnes nechápu, jak jsem tohle období mohl přežít ve zdraví! To pracovní nasazení bylo prostě smrtící.


Pokračování rozhovoru s Kamliem Střihavkou si můžete přečíst na stránkách magazínu Best of


Další fotografie s Kamilem Střihavkou si můžete prohlédnout ve Fotogalerii.


Text: Dita Brančíková

Foto: Robert Vano www.robertvano.cz

Oblek a obuv: BANDI VAMOS www.bandi.cz

Foceno v areálu Žofín Garden www.zofingarden.cz

Produkce: Michaela Lejsková

Publisher: magazín Best of www.ibestof.cz
 
 

Pouze do 30. 9. 2018 od nás obdržíte každou čtvrtou a nejdražší položku ZDARMA. Využijte této akce s úsporou až 9.699 Kč za nejdražší pánský oblek nebo 1.699 Kč za nejdražší pánskou košili, obuv a další.
 


PARFÉM APRIMÉ FOR MEN

Nový parfém BANDI Aprimé for Men nyní v prodeji. Pořiďte si tuto luxusní parfémovou vodu pro muže, která opravdu voní.

 Čtěte více... 

 


AKCE úpravy obleku ZDARMA

Pánský oblek můžete mít od nás upravený na Vaše míry ZDARMA. Seznamte se s AKCÍ Úpravy pánských obleků ZDARMA od profesionálních krejčí z Pánské obleky BANDI.

Čtěte více ...