Reference

Cyril Svoboda, ředitel Diplomatické akademie - Osobní setkání ničím nelze nahradit

Cyril Svoboda 01

Cyril Svoboda, vědom si toho, že svět se dramaticky změnil a diplomacie nemůže jít pouze cestou profesionálních diplomatů, se rozhodl v tomto směru udělat osvětu.

Diplomatické vzdělání se týká mnohem více lidí, než by se na první zamyšlení mohlo zdát.

Koho se týká a proč, zjistíte z našeho rozhovoru, ve kterém jsme se zaměřili i na zákoutí rétoriky a veřejného vystupování diplomatů.

Cyrila Svobodu obléká BANDI VAMOS - Pánské obleky.

Jak tomu bylo s vývojem vztahu k diplomacii u vás?

U nás je to rodinná tradice. Moji dědečkové byli v politice. Dokonce bratr mého dědečka byl ministrem v Tusarově vládě mezi válkami. Bratranec byl velvyslanec. O politiku se u nás doma zajímají všichni. Tři z našich čtyř dětí studují obory blízké diplomacii – právo, politické vědy, jazyky…

Cyril Svoboda 02

Je tomu dva roky, co jste odešel z aktivní politiky. Uvažujete o tom, že se do ní zase vrátíte?

S výhradou úsloví „nikdy neříkej nikdy“ návrat do aktivní politiky neplánuji. Politika mě ale i tak zajímá a zajímat bude. Jsem a budu i dále člověk politický.


Kdo jsou lidé, které by program výuky na Diplomatické akademii měl zajímat, oslovit a proč?

Lidé, kteří chtějí profesně uspět a vědí, že nevystačí jen se základy etikety a protokolu. Naši absolventi by se měli orientovat ve světě, zvládat základy diplomacie nejen po formální stránce, ale i obsahově. Schopnost efektivní diplomacie by měla být nezbytným vybavení lidí v manažerských pozicích. Velká škoda je, že není řazena už do povinné výuky na základních školách. Smyslem Diplomatické akademie je připravit budoucí diplomaty, sdílet s nimi osobní zkušenosti, aby se vyvarovali zbytečných chyb a rozuměli problémům a aby se stávali lepšími.


Jak probíhá standardní výuka?

Standardní kurz trvá sto dvacet hodin a předchází mu pohovor. Výuka začíná českým jazykem. Což je zajímavé a velmi poučné. Pak následuje výuka komunikace s médii. Smyslem tohoto bloku je pochopit chování a očekávání novináře, umět komunikovat s médii. Kdo pracuje řadu let v médiích, může tuto zkušenost předat. A to nabízíme.


Jeden nejmenovaný respondent mi řekl, že pokud rozhovor v médiích nedopadne dobře, je to chyba jeho, nikoliv novináře. Co si o tom myslíte?

S tím nemohu úplně souhlasit. Jistě, respondent nese svůj díl odpovědnosti. Pokud ale novinář už přichází s nějakým předsudkem, udělá sice rozhovor, aniž by lhal, ale ten může být buď mimořádně pozitivní, nebo naopak. Novináře ovlivní jeho postoj, nikoliv informace, které dostane.

Cyril Svoboda 03

Máte nějakou zkušenost tohoto charakteru?

Jako příklad si vzpomínám na rozhovor s novinářem, který mou odpověď uvedl: „Po dlouhém váhání nakonec nejistě odpověděl…“, čímž mj. řekl – respondent je váhavý, nemá to rozmyšleno. Mohl také napsat: „Zamyslel se a řekl…“, ale popsal to po svém. Novinář má k ruce mnoho podprahových informací, které může do textu dát a ten text pak nějak vyzní a respondent může říkat, co chce. Novinář je ten, kdo často zásadně ovlivní celkový výsledek. A o autorizacích si ve většině médií také nedělejte iluze. (úsměv)


Abychom se vrátili k výuce, s jakým obsahem studia mohou vaši studenti počítat?

Naši studenti studují dnešní svět, jeho hrozby, výzvy, soutěž a charakter. Tím, že je učí bývalí členové vlády, generálové naší armády, velvyslanci a diplomaté, učitelé z vysokých škol, studenti získávají velkou přidanou hodnotu – sdělenou zkušenost. U nás tak slyší to, co se v žádných knihách nedočtou.


Co se očekává od potenciálních studentů?

Zájemci o studium na Diplomatické akademii jsou studenti nebo absolventi vysokých škol. Očekává se od nich jistá znalost politické situace, mezinárodních vztahů a předpokládá se znalost přinejmenším anglického jazyka na úrovni FCE.


Jakým způsobem studenty z jejich znalostí zkoušíte? Máte nějaké své osvědčené či dokonce ojedinělé metody?

Například kurz rétoriky je v tomto kouzelný. Studenti mohou a mají sledovat různé projevy, rozpoznat jejich význam. Bohužel, v naší zemi máme k dispozici v zásadě negativní příklady řečníků. Proto studujeme velké vzory z dějin lidstva – projevy, které změnily svět. Talenty se mezi studenty najdou. Nejde pouze o obsah, nýbrž také o formu sdělení. Studenti dostávají za úkol vypracovat projev na určité téma, který budou přednášet různým cílovým skupinám lidí. To je hodně pestré a hodně se při tom naučí. Dobrý řečník je ten, který, když začne mluvit, tak už se lidé bojí, že brzy skončí, tak silně si totiž přejí, aby pokračoval.(smích)


Kdo z našich řečníků je dle vašeho soudu nejvíce pozoruhodný, kdo vás zaujal?

Fakticky dobrým řečníkem, bez jakéhokoliv politického zabarvení, byl pouze Miloš Zeman, na jehož projevy ve sněmovně lidé opravdu chodili, protože to stálo za to. A to z několika důvodů. Jednak měl sloní paměť – pro příklad uvedu jeho projev v roce 1999, který trval asi 43 minut, ve kterém obhajoval státní rozpočet, kde byla čísla, fakta, a on tohle všechno řekl z hlavy. Tam si nemohl vymýšlet! Dále je velmi sečtělý a má bohatou slovní zásobu! Řečník, který nemá bohatou slovní zásobu, se opakuje…


Pokračování rozhovoru s Cyrilem Svobodou si můžete přečíst na stránkách profesního magazínu iBestof


Další fotografie úspěšných mužů si můžete prohlédnout ve Fotogalerii.


Text a produkce: Michaela Lejsková

Foto: Robert Vano www.robertvano.cz

Oblečení a obuv: BANDI VAMOS - Pánské obleky www.bandi.cz

Foceno v hotelu Radisson Blu Alcron v Praze www.alcron.cz

Publisher: magazín Best of www.ibestof.cz


 
 

Pouze do 31. 12. 2018 od nás obdržíte každou čtvrtou a nejdražší položku ZDARMA. Využijte této akce s úsporou až 9.699 Kč za nejdražší pánský oblek nebo 1.699 Kč za nejdražší pánskou košili, obuv a další.
 


PARFÉM APRIMÉ FOR MEN

Nový parfém BANDI Aprimé for Men nyní v prodeji. Pořiďte si tuto luxusní parfémovou vodu pro muže, která opravdu voní.

 Čtěte více... 

 


AKCE úpravy obleku ZDARMA

Pánský oblek můžete mít od nás upravený na Vaše míry ZDARMA. Seznamte se s AKCÍ Úpravy pánských obleků ZDARMA od profesionálních krejčí z Pánské obleky BANDI.

Čtěte více ...