Reference

Janek Ledecký - kontakt s publikem a přímá odezva mi chybí nejvíc

Janek Ledecký - zpěvák 01

Na co Janek Ledecký sáhne, to mu obrazně řečeno kvete pod jeho tvůrčíma rukama. Divadlo Hybernia brzy rozezní tóny nového muzikálu Iago. Na hudebních nosičích se po dvaceti letech objevuje Žentour.

A co teprve o Vánocích, to už nabere na obrátkách to opravdové přenosné kouzlo jeho tvorby, která se nás všech dotýká. Tak tomu se říká proměnit svůj um ve skutečnost. Inspirativní umělec to zvládá na jedničku.


V jakých směrech už se promítla vaše tvůrčí povaha ve vaší profesi?

Nejdřív jsem začal texty, pak jsem přidal muziku. Na začátku devadesátých let jsem napsal dva filmové scénáře. Na realizaci nakonec nedošlo, ale jako soundtracky k tomu vyšly dvě zásadní desky mé sólové kariéry: Na ptáky jsme krátký a Právě teď.


Dlouhé roky jste se věnoval hlavně hudebním vystoupením. Čím vás tato profesní dráha obohatila?

Koncerty jsou dodnes to, co mě ze všech disciplín, kterým se věnuju, baví nejvíc. Ten kontakt s publikem a přímá odezva je to, co mi při studiové práci chybí nejvíc.


Máte pocit, že byste byl za tu dobu o nějaké aspekty života ochuzen?

Já mám spíš pocit, že jsem byl oproti zbytku populace dost výrazně obohacen.


Jak může život hudebníka člověka formovat po osobnostní stránce?

Je to spíš pro silnější povahy. Hodně stresu a ta nepřetržitá houpačka euforií a nezdarů. A když se vám daří, musíte pořád myslet na to, že cestou dolů potkáte ty stejné lidi jako cestou nahoru. I když vám v tom momentě připadá, že jiná cesta než nahoru nevede. A k tomu všemu vyžaduje psaní muziky i textů tak trochu zjitřenou citlivost. Do toho naprosto nepravidelný životní režim a prima lákadla všech druhů a tvarů na každém kroku. Každý psychiatr vám potvrdí, že pokud to někdo důstojně ustojí, je to spíš výjimka než pravidlo. Zatím mám docela kliku.

Janek Ledecký - zpěvák 07

Dokážete za ty roky říct, že odhadnete publikum na první dobrou? Je to vůbec možné?

Nedokážu. Ale vždycky je trochu podcením. Což je dobře, protože mě většinou na konci překvapí. Naposledy na open air v Sedmihorkách – po druhém přídavku si všichni stoupli. V divadle jsem na to celkem zvyklý, ale v amfiku? Tak jim povídám, že zahraju na přání. A chtěliSliby. Takže jsem poprvé v životě hrál Sliby se maj plnit o Vánocích v srpnu.


V čem je kouzlo písničky, která se stane hitem? Umíte to u písní odhadnout?

Neumím. Je spousta písniček, o kterých jsem si to myslel, a nic. A pak někdo vybral z alba nějakou jinou a bác. Mám pocit, že nejdůležitější pro to, aby se z písničky stal hit, je aby se trefila do správné doby a nálady.


S kapelou Žentour jste po dvaceti letech znovu natočili album. Co bylo hybným činitelem, který k vás k tomuto počinu přiměl?

Přišlo mi, že by si Honza Černý zasloužil zažít ten pocit, když se zahraje pár tónů Proklínám a lidi to komplet odzpívají. Tu muziku psal on a je z posledního alba Žentouru před mým odchodem. Honza na ten nápad koncertního comebacku kývl s podmínkou, že uděláme pár nových písniček. Nakonec je jich třináct a album Žentour 007 je těsně před vydáním.


Co pro vás osobně toto album znamená?

Je to poprvé, kdy jsem v rámci tvorby jenom za textaře. Honza měl za ty léta pauzy takový přetlak, že jsem to skoro nestačil otextovat.


Čím vás oslovil muzikál?

Poprvé jsme hráli jako kapela se Žentourem v dnes už kultovním muzikálu Pop festival v polovině osmdesátých let. A byl to ten slavný ročník – Roden, Chýlková, Holubová, Cibulková, Asterová, Žilková… už tam se mi zalíbilo zkusit si divadlo z té druhé strany, než je hlediště. V roce 1993 přišel muzikál Pěna dníABC. Tam jsem měl hlavní roli a potkal se na jevišti s Jiřím Ornestem, Janou Paulovou, Tomášem Traplem, Sabinou Laurinovou, Vildou Čokem, Kamilem Střihavkou, Ťuldou Brouskem, Yvettou Blanarovičovou a dalšími. To už jsem se nakazil divadelní magií definitivně. Takže když za mnou přišel v létě 1997 Martin Kumžák, aby mě nahecoval do Hamleta, nedalo mu to až takovou práci.

Janek Ledecký - zpěvák 21

S čím jste šel do svého prvního muzikálu a je to dnes stejné u těch dalších?

Na cestě od Hamleta k Iagovi jsem se toho spoustu naučil. Ale jednu zásadu dodržuju pořád. Sehnat si k tématu všechny dostupné materiály a pečlivě je prostudovat. Třeba při práci na Galileovi jsem objevil, že Galileo se potkal v roce 1593 s Giordanem Brunem při konkurzu na šéfa katedry matematiky v Benátkách. Galileo měl dobré konexe a oproti Giordanovi byl přece jen společensky akceptovatelnější. Takže to místo dostal. Zatímco Giordano skončil o sedm let později na hranici. A co teprve postava kardinála Maffea Barberiniho, který byl mocný Galileův ochránce a jehož obdiv zašel až tak daleko, že o Galileovi psal básně. A pár let potom, co se stal papežem, odstartoval a řídil celý ten ostudný proces, ve kterém Galileo dopadl málem jako Giordano.


Co si slibujete od nového muzikálu Iago a co si od něj může slibovat divák?

Kromě spousty překvapení si divák může slibovat skvělou zábavu na úrovni, která u nás není obvyklá. Robert Johanson je režisér, který v Americe a po světě režíroval více než dvě stě divadelních a zejména muzikálových představení. Před pár lety mě přesvědčil, abychom společně přepsali mého původního Hamleta a udělali z něj mezinárodní hit. Tentokrát u muzikálu stojí už od samého začátku. A mám pocit, že mě vyhecoval k mému zatím největšímu skladatelskému a textařskému výkonu. Shakespeare Othella napsal skvěle. A pro všechny bude velké překvapení, jak báječně bude to drama o lásce, nenávisti, žárlivosti a prchlivosti fungovat, když se přenese z renesance do současnosti.


Jaké obsazení jste pro tento muzikál zvolil a proč?

Definitivní obsazení prozradíme až po konkurzech, které budou 19. a 20. září. Ale už teď můžu slíbit jména jako Kamil Střihavka, Dasha, Petr Kolář, Marta Jandová, Aleš Háma, Petr Kutheil…

Pokračování rozhovoru s Jankem Ledeckým si můžete přečíst na stránkách magazínu Best of


Podívejte se na další fotografie s Jankem Ledeckým ve Fotogalerii.


Text: Michaela Lejsková

Foto: Lenka Hatašová www.lenkahatasova.com a archiv Janka Ledeckého

Oblečení a obuv: Pánské obleky BANDI www.bandi.cz

Vytvořeno ve spolupráci s restaurací Campanulla www.campanulla.cz

Korektura textu: Alžběta Strnadová

Produkce: Michaela Lejsková

Publisher: Magazín Best of www.ibestof.cz
 
 

Pouze do 31. 12. 2018 od nás obdržíte každou čtvrtou a nejdražší položku ZDARMA. Využijte této akce s úsporou až 9.699 Kč za nejdražší pánský oblek nebo 1.699 Kč za nejdražší pánskou košili, obuv a další.
 


PARFÉM APRIMÉ FOR MEN

Nový parfém BANDI Aprimé for Men nyní v prodeji. Pořiďte si tuto luxusní parfémovou vodu pro muže, která opravdu voní.

 Čtěte více... 

 


AKCE úpravy obleku ZDARMA

Pánský oblek můžete mít od nás upravený na Vaše míry ZDARMA. Seznamte se s AKCÍ Úpravy pánských obleků ZDARMA od profesionálních krejčí z Pánské obleky BANDI.

Čtěte více ...