Reference

Dalibor Gondík - Vždycky se těším na to, co mě čeká

Dalibor Gondík – herec, m...
Narodil se v roce 1970 v Sokolově. Vystudoval konzervatoř a už jako student stanul na jevišti Národního divadla. Prodával dva roky v cukrárně, má zkušenosti jako pedagog, věnoval se adeptům herectví. V současné době hraje divadlo, moderuje ranní vysílání v Českém rozhlase 2 – Dobré ráno, Česko. Je bubeníkem a zpěvákem dvou hudebních seskupení, uvádí společenské akce, vídáme ho v televizi. Skládá hudbu a taky běhá – pro zdraví i pro zviditelnění a podporu několika nadací.

Co všechno na sebe prozradil Dalibor Gondík, a jak mu to ve značkovém oblečení od BANDI slušelo, čtěte v rozhovoru.


Pane Gondíku, kolik by musel mít den hodin, abyste v pohodě stihl všechny své aktivity?

Musím vše zvládat v daném čase 24 hodin, víc jich prostě k dispozici nemám. Vyhovovalo by mi, co kdysi říkával Leonardo da Vinci, že spát se nemusí. Ale tak to nefunguje, spánkový režim je důležitý. Snažím se čas plně využívat, nezatahuji do práce své osobní problémy. V posledních měsících a týdnech musím opravdu plánovat každou minutu.


Která ze jmenovaných činností je vašemu srdci nejbližší?

Moje práce je emotivní a všechno jsou to odvětví mé profese. Nemohu nic vyzdvihovat ani potlačovat, vše se snažím dělat na „plný plyn“. Vždycky se těším na to, co mě čeká. Slovy klasika: „Vším jsem rád.“


Co považujete za nejnáročnější?

Řekl bych, že dabing. Vyžaduje dokonalé soustředění na několik věcí najednou, sledovat text v cizím jazyce, číst české dialogy, sledovat ústa herců, děj. Podobně obtížné je i živé vysílání v rozhlase, kdy člověk ani na chvilku nesmí vypadnout z role a mnohdy je třeba rychle zaimprovizovat. K rozhlasovému mikrofonu jsem se vrátil po několika letech a práce moderátora mě velmi baví. Je to hodně o představách posluchačů, o fantazii, o tajemství.


Vyžaduje práce v rozhlase každodenní přípravu?

Dalibor Gondík – herec, m...
To zcela určitě. Nejsme komerční rádio, které je postavené na osobnosti moderátora, mluvícího spatra. U nás jsou kultivovaný jazyk a obsah na prvním místě, snažíme se nastavovat laťku hodně vysoko. Zveme si odborníky z různých oborů lidské činnosti, rozhovory sami připravujeme, ale pomáhá nám i rešeršní oddělení, dramaturgie. S hosty se připravujeme dopředu, domlouváme se na otázkách i směrech našich hovorů, sám si tím hodně rozšiřuji své obzory.


V rozhlase vysíláte pořad Dobré ráno, Česko, v televizi to bývala Snídaně s Novou. Jste ranní ptáče?

Jsem. Není to pouze ranní vysílání v rozhlase či televizi, krátce po revoluci jsem rozvážel zákusky v naší rodinné cukrárně, a to jsem také vstával velmi brzy, v pět ráno už jsem vyjížděl. Spát do oběda neumím. A i ve dnech, kdy vstávat nemusím, jsem vzhůru nejpozději v půl sedmé. Vstanu a jdu třeba kuchtit, v kuchyni mě to baví. Jiné to bývalo v mládí – když jsem se na víkend vracel domů z konzervatoře, také jsem po „nočním životě“ v Praze dokázal prospat den, ale to už je dávno.


Původní profesí jste herec. Kdy jste poprvé stál na jevišti?

Shodou různých náhod to bylo hned v prvním ročníku konzervatoře, tedy ve čtrnácti letech. A rovnou na prknech Národního divadla. Tenkrát mi připadalo jako každé jiné, cítil jsem se tam doma. Hrál jsem všechny možné malé role, a protože jsem hodně komunikativní, velmi brzy jsem si povídal s vrátným, s techniky, ale i s panem Kemrem a ostatními velikány. Byli na mě moc milí. Necítil jsem tenkrát něco jako „národní hrdost“, pyšný jsem byl jen tehdy, když za mnou přijel táta a já mu mohl Národní divadlo zblízka ukázat. Táta slzel a mně to bylo divné… Byla to krásná léta.


A pak jste dokončil školu…

Krátce jsem hrál v Divadle Jaroslava Průchy v Kladně, a poté přišlo období cukrářské… Táta v privatizaci získal cukrárnu, chtěl zkusit podnikat. Vrátil jsem se domů a dva roky jsem mu pomáhal – prodával jsem zákusky, rozvážel je. Vzpomínám na to docela rád. Cukrářský pult jsem bral jako divadlo a smiřoval se s tím, že takhle to bude napořád. Nejsem nijak průbojný, kam mě strčíte… (smích)


Zase jste se k divadlu vrátil?

Dalibor Gondík – herec, m...
Režisér Milan Schejbal mi nabídl angažmá v Divadle ABC. Bylo tenkrát plné hereckých osobností, strávil jsem tam krásných třináct let. Hrál jsem v mnoha inscenacích, spolu s kamarády jsme založili hudební skupinu Hamleti, skládal jsem i hudbu k několika představením. V současné době jsem už pár let v Divadle Kalich, zároveň hraju v divadle v Příbrami a také v Liberci, kde se v obnovené premiéře muzikálu Suger – Někdo to rád horké, v nádherné inscenaci pravého amerického muzikálu, objevujeme se sestrou Adélou a skvělým Janem Křížem. Kvůli rannímu rozhlasovému vysílání jsem musel svou divadelní práci hodně utlumit ve prospěch rádia, nejde to dělat dohromady naplno.


Takže muzikály jsou vaše radost?

Nezkusil jsem si jich zas tak moc, ale je pravda, že mě vlastně provázejí celou mou dosavadní hereckou kariérou. Ten úplně první, televizní muzikál Adam a Eva, byl připravován jako velkolepý projekt České televize. Bylo mi devatenáct, když jsem roli Adama získal. Natáčení bylo moc fajn, ale film byl nasazen na 19. listopadu 1989 a proběhl téměř bez povšimnutí, přestože byl hodně povedený. Všichni lidé byli na manifestaci, na televizi se nikdo nedíval. To je život. Hrál jsem v Johance z Arku, v muzikálu manželů Landových Touha. Nesmím zapomenout na Popelku – úžasný muzikál na ledě, který sklízí úspěchy doma i v zahraničí.


Pokračování rozhovoru s Daliborem Gondíkem si přečtěte na stránkách magazínu Best of.


Fotografie z focení Dalibora Gondíka

Dalibor Gondík – herec, m...
Dalibor Gondík – herec, m...
Dalibor Gondík – herec, m...
Dalibor Gondík – herec, m...
Dalibor Gondík – herec, m...
Dalibor Gondík – herec, m...


Vytvořeno ve spolupráci s profesním magazínem Best of:

Text: Petra Kuncová

Foto: Robert Vano www.robertvano.cz

Vytvořeno ve spolupráci s Žofín Garden www.zofingarden.cz

Oblečení a obuv: Pánské obleky BANDI www.bandi.cz

Korektura textu: Alžběta Strnadová

Produkce: Michaela Lejsková

Publisher: magazín Best of www.ibestof.cz
 
 

Pouze do 31. 12. 2018 od nás obdržíte každou čtvrtou a nejdražší položku ZDARMA. Využijte této akce s úsporou až 9.699 Kč za nejdražší pánský oblek nebo 1.699 Kč za nejdražší pánskou košili, obuv a další.
 


PARFÉM APRIMÉ FOR MEN

Nový parfém BANDI Aprimé for Men nyní v prodeji. Pořiďte si tuto luxusní parfémovou vodu pro muže, která opravdu voní.

 Čtěte více... 

 


AKCE úpravy obleku ZDARMA

Pánský oblek můžete mít od nás upravený na Vaše míry ZDARMA. Seznamte se s AKCÍ Úpravy pánských obleků ZDARMA od profesionálních krejčí z Pánské obleky BANDI.

Čtěte více ...