Reference

Robert Záruba - sportovní komentátor. Čtěte exkluzivní rozhovor pro BANDI

Robert Záruba při zkoušen...
Robert Záruba je jeden z nejznámějších českých sportovních komentátorů, především hokejových utkání. S Českou televizí pracuje již přes dvacet let a je ve svém oboru naprostým profesionálem. Na mistrovství světa v ledním hokeji nebo na zápasy hokejové extraligy se vždy pečlivě připravuje. Výjimkou není ani pečlivý výběr oblečení.

Pánské obleky BANDI oblékají Roberta Zárubu na letošní hokejovou extraligu do pořadu ČT sport BULY - hokej živě. Podívejte se na fotografie ze zkoušky oblečení a přečtěte si v exkluzivním rozhovoru, co na sebe komentátor prozradil.


Roberte, připravujete se na jednotlivá hokejová utkání?

Samozřejmě, bez přípravy nelze tuhle profesi dlouhodobě úspěšně vykonávat. Příprava na jedno televizní utkání v ledním hokeji trvá asi 18 hodin.


Je o Vás známo, že se věnujete hokeji naplno a jste jeho znalcem. Když komentujete utkání, prožíváte dění jako komentátor nebo jako divák fanoušek?

Jako komentátor – tedy objektivní pozorovatel.


Máte spočítáno, kolikáté mistrovství světa v hokeji jste již komentoval? Nestává se vám to rutinou?

Letošní MS v Praze bylo moje 24. Byl jsem akreditován na všech od roku 1992. Komentoval jsem 22, na dvou jsem byl jako reportér.


Robert Záruba při zkoušen...
Stal jste se známou tváří a jste již pevně spojen s hokejem a Českou televizí. Na co se Vás lidé ptají, když vás potkají na ulici?

S pouliční slávou to není nijak dramatické, na ulici se mně dlouho nikdo na nic neptal. Obvykle spíš lidé říkají své názory, než by se ptali.


Když jste ve studiu a komentujete pouze přestávky mezi utkáním, co si má divák představit, že děláte během hry? Roberta Zárubu v sedačce popíjejícího kafe?

Kávu nepiji ani jinak. Sleduji hru, dělám si poznámky a připravuji se na další program. V Buly - hokej živě navíc sleduji 3 - 6 dalších zápasů.


Představte si, že máte znenadání bez přípravy komentovat přímý přenos MS v šachu. Jaké si dáváte šance na úspěch.

Dobré, protože šachy od malička hraji. Ale bez experta bych do toho nešel. Šachy ale u nás patří k těm hrám, které komentují jen experti.


To znamená, že kdybyste se měl možnost dostatečně připravit, byl byste schopný komentovat jakýkoliv sport?

Troufám si tvrdit, že ano.


Robert Záruba při zkoušen...
Co je podle Vás podstatou úspěšného komentátora? Co byste poradil lidem, kteří se chtějí stát komentátory, ale nemají odvahu se přihlásit?

Především by se měli stát dobrými žurnalisty. Komentování je jen částí profese. Vzdělání, jazyky, literatura, podrobná znalost sportu. A umění žurnalistických žánrů.


Jak souvisí oblečení s Vaší profesí hokejového komentátora?

Je součástí televizní žurnalistiky, která záleží i na vizuální podobě programu. Žurnalista vystupující v televizi by měl respektovat určitá pravidla společenského chování.


Máte na Vaše oblečení nějaké reakce od samotných diváků?

Čas od času. Zatím vrcholem byla žádost o slavnou zelenou kravatu, kterou jsme sjednocovali oblečení v Buly hokej živě v roce 2009. Ten divák se rozhodl, že bude mít svatbu v zeleném a za každou cenu chtěl mít při obřadu na sobě tu naši zelenou kravatu. Poslali jsme mu ji.


Podle čeho tedy určujete, co si na sebe obléknete?

Hlavní slovo v tomhle mají kostymérky České televize. Já jen dávám a hlídám základní směr – vždycky před sezonou a před velkou akcí se dohodneme, jak by mělo oblečení vypadat.


Robert Záruba při zkoušen...
Vzhledem k počtu zápasů během extraligy chodíte v oblecích, košilích a kravatách skoro denně. Jak se v tomto oblečení cítíte?

Je to moje pracovní oblečení, nemám s ním problém.


Po náročném zápase čeká hokejisty rekonvalescence, jako je sauna, masáž a podobně. Jaké procedury uplatňujete po zápasech Vy? A pokud nemáte čas mezi zápasy, tak jak to máte například po náročném mistrovství?

Během sezony je po zápase tak právě čas na zpracování zápasů, přípravu dalšího programu a případně komentátorské poznámky. Po MS to dospávám.


Jste známý svými bezprostředními a trefnými hláškami během utkání. Obzvlášť když padají góly do branky. Uvažoval jste nad tím, že byste je sepsal a vydal? Například „Vítej zlatý hattricku“, nebo „Přepište dějiny“ – tyto hlášky zná snad každý hokejový fanoušek.

Hlášky ne, ale zážitky možná časem ano. Něco mám v diářích a dalších poznámkách.


Roberte, děkuji Vám za rozhovor a přeji Vám skvělé zážitky při komentování hokeje.

Děkuji. Na shledanou.
 
 

Pouze do 30. 9. 2018 od nás obdržíte každou čtvrtou a nejdražší položku ZDARMA. Využijte této akce s úsporou až 9.699 Kč za nejdražší pánský oblek nebo 1.699 Kč za nejdražší pánskou košili, obuv a další.
 


PARFÉM APRIMÉ FOR MEN

Nový parfém BANDI Aprimé for Men nyní v prodeji. Pořiďte si tuto luxusní parfémovou vodu pro muže, která opravdu voní.

 Čtěte více... 

 


AKCE úpravy obleku ZDARMA

Pánský oblek můžete mít od nás upravený na Vaše míry ZDARMA. Seznamte se s AKCÍ Úpravy pánských obleků ZDARMA od profesionálních krejčí z Pánské obleky BANDI.

Čtěte více ...