Rozhovor se Zdeňkem Chlopčíkem

Rozhovor s tanečním mistrem Zdeňkem Chlopčíkem

Zdeněk Chlopčík

Rozhovor s tanečním mistrem Zdeňkem Chlopčíkem, který je známý také jako porotce taneční soutěže StarDance, když hvězdy tančí.

Dobrý den, pane Chlopčíku. Jak se máte?

Děkuji za optání. Mám se dobře. Právě jsem přijel z tanečních lekcí a dnes se velmi vydařily. Většinou mám po skončení lekcí příjemný pocit a to hlavně proto, že naše páry vše pochopily a tančí moc pěkně. Je skvělé, když je práce zároveň i koníčkem.


Jste veřejnosti známý jako taneční mistr. Který Váš úspěch vnímáte jako největší?

Nejvíce si cením toho, že mám nádhernou rodinu a všichni, jak děti, tak i my s manželkou, si to užíváme. Co se týká tanečního oboru, tak mě těší fakt, že jsem si opravdu do sytosti zatančil a užil si mnoha soutěží jako aktivní tanečník. Tančil jsem do čtyřiceti, a i když to už někdy bolelo, bylo to fajn. Nyní si nejvíce cením toho, že kurzisté, kteří absolvují naše taneční kurzy, si ve většině případů odnášejí do života kladný vztah k společenským tancům a vyhledávají každou možnost, aby si tyto tance zatančili.


Proč si myslíte, že je tanec nyní populárnější než byl v minulosti?

Mezi středoškolskou mládeží je zájem stále stejný.  Ale v posledních pěti letech výrazně vzrostl zájem o tanec mezi střední a starší generací. Lidé si uvědomili, že nemusí trávit volný čas jen u televize, nebo každý z partnerů zvlášť u svých koníčků, ale že mohou trávit společně příjemné chvíle na tanečním parketu. Tomuto trendu určitě velmi pomohl pořad StarDance, když hvězdy tančí. A že mezi televizními diváky je o tento pořad velký zájem potvrzuje i fakt, že letos běží už čtvrtá řada.


Tuším, že to není jediný pořad, kde vystupujete v televizi.

Podařilo se nám společně s dramaturgem Honzou Potměšilem prosadit a hlavně zrealizovat nový typ pořadu o tanci, který spočívá v tom, že se lidé z ulice naučí během velmi krátké doby jeden konkrétní tanec. Hlavní myšlenkou je ukázat, že opravdu každý je schopen naučit se tančit. Samozřejmě každý na jiné úrovni. Nejpodstatnější je ale radost z pohybu a tance.


Máte nějaké poznatky o tom, že by tyto pořady nějak ovlivnily všeobecnou veřejnost v přístupu k tanci?

Určitě ano. Důkazem, jak už jsem říkal, je nárůst zájemců o taneční kurzy pro manželské a přátelské páry.  Pokud jsme před pěti lety pořádali dva kurzy pro manželské a přátelské páry, tak letos jich je sedm a všechny byly zcela naplněny. Je to celorepublikový trend.Mohl byste tvrdit, že naučíte tancovat kohokoliv?

Ano. Mým mottem je: kdo umí chodit, naučí se také tančit. Někdo rychleji, někdo pomaleji. Ale určitě tančit může každý. Chce to jen chuť začít.


Kdykoliv Vás vidím, a to nejen v televizi, jste oblečen v obleku, který vám dokonale sedí. Skoro bych řekl, že jste se v něm narodil. Kdo Vám radí a pomáhá s výběrem při oblékání?

Děkuji. Snažím se, abych byl oblečen podle dané události a abych se v oblečení cítil pohodlně.  Při společenských událostech jako jsou taneční je oblek vlastně můj pracovní oděv. Vždy mi s výběrem oblečení pomáhá moje žena Brigita. Jsme spolu již dvacet let a za tu dobu už velice dobře ví, co je na mne vhodné a co ne.  Ale mé oblečení není jen oblek. Mimo práci většinou chodím v džínách a triku. Na zahradu, kde hrozně rád pracuji, si oblékám tepláky.

Zdeněk Chlopčík


Jak se cítíte v obleku?

Velice dobře. Zvlášť když vím, že mi sedne a mám ho přesně podle svých představ.Čím si vysvětlujete, že se někteří muži v pánském obleku necítí dobře?

Ten problém není v oblecích samotných. Ten problém je u těch mužů. Myslím si, že se jedná o všeobecný problém v nedostatku informací při oblékání mužů v Čechách.  Můžu chodit celý rok v riflích a pak jeden den v roce obléknout oblek a budu se v něm cítit stejně dobře. Myslím si, že mladá generace přistupuje k nošení obleků už zcela jinak než jejich rodiče. Vždyť v mnoha profesích je každodenní nošení obleku nutností.Opravdu jste přesvědčen, že muž, který si obléká celý rok rifle, bude mít stejný pocit pohodlí i v obleku?

Jistě, ano! Problém je v tom, že se muži nezajímají o to, jak oblek vybrat a jak jej nosit. A nejen oblek. U košil a kravat je to zcela stejné. Neustále slýchávám  ve svém okolí, že v tom někdo nerad chodí, protože ho to škrtí apod. Ale proč ho to škrtí? Protože se neporadil, jak si správně vybrat.  Když se zajímám při výběru auta o jeho motor, zajímám se i při výběru obleku, kde mi má končit rukáv saka. Ovšem ne každá prodavačka umí dobře poradit.Nechce se mi věřit, že by to bylo jen v mužích samotných!?

Jistěže není. Jsou i takoví, kteří se o to zajímají. Bohužel je jich menšina. Ale zkuste se jich zeptat, ve kterém obchodě byli obslouženi profesionálem, který jim odborně poradil. Já sám mám s nákupem pánského obleku, košil, obuvi a jiných společenských doplňků letité zkušenosti. A můžu Vám říct, že u nás v Čechách se s tímto člověkem v obchodě setkáte málokde. Již při prvních větách rozhovoru s prodejcem poznáte, zda tomu rozumí a pomůže vám, nebo jestli je to jen pracovník, který chce prodat a je mu jedno jak vypadáte, nebo jak se v obleku cítíte. Pak se mužům nelze divit, že se v obleku necítí dobře, nebo že v něm nevypadají zrovna nejlépe.Věřím Vám, že jste se za ta léta stal profesionálním uživatelem společenské módy. Co byste poradil mužům, kteří ještě oblek nevybírali a chystají se?

Předně. Na výběr obleku by si měli najít čas. To není nákup rohlíků v samoobsluze.  Předem bych si ujasnil, jaký oblek potřebuji a pro jakou událost. Určitě bych si vybral prodejnu s obleky, kde mně modely zaujmou na první pohled. Nezůstal bych u zkoušení jednoho modelu a určitě bych nedal na prodávajícího, který mi na každý zkoušený oblek řekne, že je perfektní.  A hlavně bych se zajímal o to, jak má být dlouhý rukáv, délka kalhot, obvod přes hrudník a s těmito informacemi pak při nákupu pracoval.  Stejně tak nelze opomenout informace, jak oblek nosit.V čem vidíte největší hříchy v nošení pánské společenské módy u mužů v Čechách?

Ta neinformovanost je dosti značná. Můžeme se o tom přesvědčit např. u politiků. Není žádnou výjimkou, že politik vystupující na veřejnosti či v televizi má zapnuté všechny knoflíky u saka. A v běžném životě bych jmenoval asi košile s krátkým rukávem pod sakem, délku rukávů přes palec ruky a délku kalhot nad obuví.


Zdeněk Chlopčík

Vadí Vám to?

Ne. Je mi to spíše líto. Řekl bych, že je to obraz lhostejnosti k tomu, co mám na sobě. Často se říká: „Vždyť je to dobré.“Již 20 let vedete nejúspěšnější středoškolské taneční kurzy, kterých se účastní více než 800  mladých lidí ročně. Jak to vypadá s oblékáním mladých mužů při tanečních?

Je to lepší. V posledních pěti letech jsme zaznamenali určitý pokrok v oblékání u mladých kurzistů. Nechci však tvrdit, že není co zlepšovat. U některých mládenců je vidět, že oblek byl kupován, jak se říká „na výrost“.Není to dáno finanční stránkou? Nákupy společenské módy nejsou jen otázkou pár korun.

Určitě ne. Doby, kdy byly obleky drahé, jsou již pryč. Dnes si můžete koupit kvalitní oblek za slušnou cenu a můžete se v něm vzhledově rovnat světovým celebritám na filmovém plátně. Problém spíše vidím v prioritách mladých a jejich rodičů. Než aby investovali do obleku, tak si raději pořídí drahý mobil. Naštěstí si velká většina uvědomuje význam této společenské události v životě člověka a přikládají tomu patřičný význam.Kde Vás můžeme vidět na televizní obrazovce v nejbližší době? Připravujete nějaký pořad?

V těchto dnech ve čtvrté řadě StarDance, když hvězdy tančí, kde jsem opět členem poroty.


Budeme Vám držet palce a těšit se na Vaše další taneční pořady.

Děkuji za rozhovor.

Není zač. Mějte se fajn.

 
 

Pouze do 30. 9. 2018 od nás obdržíte každou čtvrtou a nejdražší položku ZDARMA. Využijte této akce s úsporou až 9.699 Kč za nejdražší pánský oblek nebo 1.699 Kč za nejdražší pánskou košili, obuv a další.
 


PARFÉM APRIMÉ FOR MEN

Nový parfém BANDI Aprimé for Men nyní v prodeji. Pořiďte si tuto luxusní parfémovou vodu pro muže, která opravdu voní.

 Čtěte více... 

 


AKCE úpravy obleku ZDARMA

Pánský oblek můžete mít od nás upravený na Vaše míry ZDARMA. Seznamte se s AKCÍ Úpravy pánských obleků ZDARMA od profesionálních krejčí z Pánské obleky BANDI.

Čtěte více ...