Bandi radí

Víte, jaké boty zvolit na formální příležitost a které na schůzku s přáteli?

Neodmyslitelnou součást společenského outfitu tvoří nejen vhodně vybraný oblek, košile a kravata, ale také boty. Víte, jaký druh obuvi si vybrat pro kterou příležitost? Kdy je třeba dát přednost botám typu oxford a kdy sáhnout po derby? Podívejte se na pár jednoduchých pravidel a vybrat tu správnou obuv do společnosti bude pro vás hračka.

Boty typu Oxford vynosíte do společnosti i na důležité pracovní schůzky
Boty typu Oxford vynosíte do společnosti i na důležité pracovní schůzky

Nejformálnější typ obuvi – boty oxfordského typu

K elegantním botám, které si můžete obout na koncert, na promoci či významné obchodní jednání, patří tzv. oxfordky. Zásadní poznávací znaky oxfordek jsou tři. Uzavřené šněrování, nízký podpatek a lem obuvi, který odhaluje kotník.

Tkaničky na tomto typu obuvi se nejčastěji váží do křížků. Existují ale i varianty s vodorovným šněrováním skrze 5 až 6 dírek. Svrchní díl kůže těchto bot je sešitý s předním dílem, takže tvoří elegantní a štíhlou siluetu.

Černou variantu oxfordek využijete pro slavnostnější a velmi formální příležitosti, jako jsou svatby, pohřby, galavečery, plesy, návštěvy koncertů a divadelních premiér, včetně důležitých pracovních schůzek.

Verze z lakované kůže je vůbec nejformálnějším typem bot, které si můžete obout.  Nosí se také ke smokingu a fraku. Říká se, že černé kožené oxfordky jsou pro muže jako „malé černé“ pro ženy. Proto by neměly ve vašem botníku chybět.

Pozornost si zaslouží také hnědé varianty této obuvi. Světlé až tmavě hnědé odstíny skvěle doplní váš outfit pro společenské akce, na které zvolíte světlejší barvu obleku. K hnědým oxfordkám si můžete dovolit oblek v šedé, modré, hnědé či béžové barvě.

Méně formální typ obuvi – derby

Boty typu derby jsou o něco skromnějším bratrem oxfordek. Jde rovněž o boty společenské, v černé i hnědé barvě, které jsou určeny pro méně formální akce, jako jsou oslava jubilea s rodinou či schůzky s přáteli. Od oxfordek je na první pohled rozeznáte díky otevřenému šněrování. To znamená, že boční díly bot jsou přišité k dílu přednímu. Dalším charakteristickým znakem bot typu derby je jejich ozdobné děrování, tedy brokování.

Chcete vědět více, při jaké příležitosti sáhnout po tomto typu obuvi? Podívejte se, jak nosit obuv derby a vyberete si ty pravé.

Tip pro vás

Ať už si vyberete k vašemu outfitu oxfordky nebo derby, slaďte jejich barvu s barvou opasku. Elegantní kožené opasky využijete k obleku při společenských událostech i volnočasových aktivitách.

Mohlo by vás zajímat