Reference

Moderátor Tomáš Kraus – jsem obrovský trémista

Moderátor Tomáš Kraus
Tomáš Kraus se svou práci neučil. Jak k němu přicházela, tak ji přijímal a zkoumal reakce okolí i své vlastní. Byly a jsou primárně kladné. Sám potvrzuje, že kdyby tomu tak nebylo, tak by tuto práci nedělal.

Přečtěte si zajímavý rozhovor o začátcích jednoho z nejoblíbenějších moderátorů a podívejte se, jak mu to sluší v obleku od BANDI.


Kdy jste se rozhodl stát se moderátorem?

Já jsem se jím v první řadě vůbec stát nechtěl. Celý život miluji hudbu a dokonce jsem ji i začal studovat na plzeňské konzervatoři. Ve vší skromnosti dodám, že se mi ve hře na klasickou kytaru dařilo a mám pár pěkných cen z celostátních i mezinárodních soutěží. Ovšem tvrdý, někdy až šestihodinový trénink denně, si ve druhém ročníku vybral svou daň v podobě těžkého zánětu šlach a já musel studium přerušit.


Co následovalo?

Po vyléčení jsem nastoupil do normální školy. Vystudoval jsem dopravku a současně s ní jsem se dostal k DJingu, který mě fascinoval už od útlého dětství. Pohltil mne natolik, že se mu věnuji dodnes. Hudba byla a je pro mě vším, ne moderace, k té jsem se dostal až o pár let později.


Jaká to tedy byla výzva?

Výzva přišla v době, když za mnou přišel programový ředitel plzeňského rádia do klubu, ve kterém jsem vystupoval, a tam mi nabídl spolupráci. Musím se přiznat, že jsem tzv. „yes-man“ to znamená, že na každou zajímavou nabídku, která je pro mě současně životním testem, zda obstojím, odpovídám: „Ano.“ A vidíte, v rádiu jsem vydržel dlouhých osm let. Čtyři v tom plzeňském a další čtyři na celoplošné Frekvenci 1, kde jsem ve finále moderoval nejúspěšnější ranní show Krásné ráno, národe.


Jak vypadaly vaše kariérní začátky v rádiu?

Moderátor Tomáš Kraus
Já to v žádném případě neberu jako kariéru. Vůbec ne. Když někdo řekne: „Ty sis vybudoval nějakou kariéru,“ tak to vůbec není pravda. Je to osud! Když má možnost dělat co ho baví, učit se novým věcem a zdokonalovat se v nich, úspěch musí logicky přijít i když to nebylo původně v plánu. Ale začátky byly opravdu krušné. Vzpomínám si, že hned ten první den za rádiovým pultem mi kolega těsně před vstupem ze srandy vypojil sluchátka a mě v tom šoku, že nic neslyším, nenapadlo nic jiného, než opakovat: „Tady Tomáš Kraus, ježíš, já se vůbec neslyším, já jsem Tomáš Kraus. (smích) Myslím, že je ten vstup ještě někde v Plzni nahraný. Slušný start, ne? Doufám, že jsem od té doby svůj projev trochu zlepšil.


Jak vnímáte práci moderátora?

Můj názor je ten, že být moderátorem se nelze naučit. Musíte to mít v sobě, mít něco navíc a pak to pod odborným dohledem a praxí zdokonalovat. Pokud to něco nemáte, nepomůže vám ani tisíc moderátorských kurzů, jazykolamů a rétorických cvičení.


V čem to tedy je?

Ten člověk musí být výřečný, mít na tu práci náturu a také ostré lokty. Moderátor je vlastně takový exhibicionista s velkou dávkou potřeby předat posluchačům jakékoliv informace, které je zaujmou a emočně ovlivní. Tím myslím smích, pláč, zloba, hec a tak dále.


Jak vnímáte sám sebe?

Moderátor Tomáš Kraus
Já si svým způsobem s lidmi jenom kamarádsky povídám. Jako bych byl u nich doma v obýváku anebo v hospodě, a hlavně nad tím nijak hluboce nepřemýšlím. Chovám se slušně, neútočím, nemám potřebu urážet a tím si něco dokazovat, naopak pokorně a s respektem předávám své pocity a postřehy. Užívám si to! Jsem šťastný, když to lidi baví, a doufám, že je to bude bavit co nejdéle. Chtěl bych si ještě pár moderátorských snů splnit.

 

Zmínil jste v počátku odlišnost, kterou by měl moderátor mít. V čem vnímáte tu svou?

Všichni se opírají o můj hlas a to mi trochu vadí. Je to samozřejmě kompliment, vážím si toho, ale někdy je toho opravdu moc. Přál bych si, aby si lidé především všímali mé práce než mě samotného. Myslím teď především mých reportáží.


Co pro to děláte?

Reportážím věnuji nejvíce času a možná leckdy víc, než je nutné. Jsem perfekcionista úplně ve všem a u reportáží se snažím, aby měly něco navíc, než je běžné. Třeba zajímavější záběry, které každým střihem perfektně sedí na pečlivě vybranou hudbu se kterou pak osobnost, kterou zpovídám, vytváří emoce. Já pak svým hlasem dodám jen nutná fakta. Ale v tom fofru si detailů z diváků všimne jen málokdo a to je škoda. Ale nepolevím. (smích)


Dá se říci, že ve svém životě přece jen něco jako školu vnímáte?

Ta škola je život sám. To je stoprocentní. To ví každý člověk, který začíná úplně od píky, v mém případě od toho prvního „já se neslyším“, a projde dvanácti nebo třináctiletou praxí, která je vlastně tou školou. I když člověk se nikdy nezavděčí všem.


V jakém smyslu nejvíce?

Moderátor Tomáš Kraus
Je mi jasné, že jsou i tací, kteří mě jako moderátora nebo reportéra nemusí a někdy je to jen z jejich principu. Označují mě za arogantního a trapnýho blbečka, kterému není rozumět. Tím mě naopak motivují, abych ještě máknul a přesvědčil je o opaku. Ideální je, když je to 50 na 50. Pokud moderátor vyvolává reakce a emoce, je to v pořádku. Nejhorší je snad nulová reakce a nezájem.


A co tréma?

Já jsem obrovský trémista. Strašný. Já mám hroznou nevýhodu, že když mám trému, tak mám úplně sucho v puse, ale totálně. Vždy si na začátku vyčítám, že jsem ten kšeft vzal, ale to je jenom prvních pár minut. Pak nervozita opadne a nastoupí pocit euforie a to miluju. Je to i obrovská příležitost poznat machry z jiných oborů a něco se i dozvědět nebo pobavit. Nicméně pocit, když vyjdu na pódium a ret se mi přilepí přední zuby (smích), nepřeji nikomu. Je to peklo a ještě vypadáte jak pako.


Jak vzpomínáte na přechod z rádia do televize?

To bylo prakticky ze dne na den. Tehdy jsem čerstvě odešel z rádia Frekvence 1. Proč a kvůli komu už není důležité, ale hned druhý den jsem dostal nabídku od producenta Milana Hermana na moderaci a tvorbu pořadu Hvězdný reportér na Nova Cinema. Pro mě skvělá výzva v pravou chvíli, byla to parádní několikaletá práce!


Takže jste nikdy neobcházel konkurzy?

Ne, to nebylo třeba. Určitě to má na svědomí ten můj punker nahoře, tak totiž nazývám svého Boha, protože v momentě, kdy v mém životě nastane změna, přilétne příležitost nová. Je to obrovské štěstí, které mám, ale radši to zaklepu na dřevo, abych to nezakřikl.


Pokračování rozhovoru s Tomášem Krausem si přečtěte na stránkách magazínu Best of.


Fotografie moderátora Tomáše Krause 

Moderátor Tomáš Kraus
Moderátor Tomáš Kraus
Moderátor Tomáš Kraus
Moderátor Tomáš Kraus
Moderátor Tomáš Kraus


Text: Petra Kuncová

Foto: Lenka Hatašová www.lenkahatasova.com

Oblečení a obuv Pánské obleky Bandi

Designhotel Elephant Prague www.hotel-elephant.cz

Grandior Hotel Prague www.hotel-grandior.cz

Le Hotels Group www.le-hotels.cz

Korektura textu: Vladana Hallová

Produkce: Michaela Lejsková

Publisher: Profesní magazín Best of www.ibestof.cz
 
 

Pouze do 31. 12. 2018 od nás obdržíte každou čtvrtou a nejdražší položku ZDARMA. Využijte této akce s úsporou až 9.699 Kč za nejdražší pánský oblek nebo 1.699 Kč za nejdražší pánskou košili, obuv a další.
 


PARFÉM APRIMÉ FOR MEN

Nový parfém BANDI Aprimé for Men nyní v prodeji. Pořiďte si tuto luxusní parfémovou vodu pro muže, která opravdu voní.

 Čtěte více... 

 


AKCE úpravy obleku ZDARMA

Pánský oblek můžete mít od nás upravený na Vaše míry ZDARMA. Seznamte se s AKCÍ Úpravy pánských obleků ZDARMA od profesionálních krejčí z Pánské obleky BANDI.

Čtěte více ...