Bandi radí

5 pravidel, jak kombinovat barvy a vzory

Jde vám hlava kolem ze všech vzorů, jako jsou proužky a puntíky? Nevíte si rady, jak správně vybírat barvy a vzory, aby k sobě ladily? Podívejte se na pět jednoduchých pravidel, které z vás udělají módního odborníka.

5 pravidel jak kombinovat barvy a vzory
Kombinováním vzorů vytvoříte stylový outfit na ples

1. Dodržujte správný postup ladění

Ač vás to může překvapit, i oblékání má své postupy. Abyste se oblékli správně a nezabralo vám to zbytečnou spoustu času, existuje snadná pomoc. Při výběru oblečení postupujte chronologicky – od největších kousků, jako je sako, přes košili, až po ty nejmenší, kterými jsou například motýlek a manžetové knoflíčky. Postupným laděním navíc předejdete zbytečnému zmatkování.

2. Minimálně jeden jednobarevný kousek

Ačkoli někdy není na škodu experimentovat, v zásadě by měl být vždy nejméně jeden kousek jednobarevný. Pokud se chcete náležitě vymódit a rozhodnete se pro károvaný oblek a kravatu s diagonálními pruhy, košile by měla být jednobarevná. Nejlépe uděláte, když zvolíte košili v bílé barvě, abyste v celkovém dojmu působili stále decentně. Je zbytečné ubírat si na autoritě špatnou volbou oblečení.

3. Kouzlo barevného kontrastu

Je sice pravdou, že by barvy oblečení měly ladit, je tady však velké ALE. Pokud si oblečete modré sako, modrou košili, a nakonec to doladíte modrou kravatou, můžete na okolí působit mdle. Celkový dojem je až moc monotónní a postrádá barevný prvek, který by vás něčím oživil. Pro lidské oko jsou daleko lákavější předměty s odlišnou barevnou intenzitou. Proto i vy nezapomeňte světlé barvy kombinovat s tmavými a naopak. Nemusíte se bát ani extravagantních barev doplňků, které z vašeho jednobarevného obleku udělají stylový outfit.

Modré sako a košili můžete ozvláštnit zajímavou kravatou. Podívejte se například na kravaty v bordó barvě. Na večerní události se nemusíte bát zvolit k černému obleku kravatu či motýlka taktéž ve tlumenějších barvách, jako jsou temně fialová či středně modrá. Tímto malým krokem si přidáte na eleganci.

5 pravidel jak kombinovat barvy a vzory
Ideální outfit na ples – antracitový oblek Horacio s prošívanými doplňky

4. Kombinace stejných vzorů

Kdy ano

Ať už jste fanouškem puntíků či proužků, měli byste znát jednoduché pravidlo. Chystáte se obléct si pruhovanou košili a pruhovanou kravatu? Ujistěte se, že oba vzory jsou odlišně velké. Může vám to připadat jako maličkost, avšak kombinace širokých a úzkých proužků od sebe jednotlivé kousky vizuálně odliší, a navíc vypadá stylově.

Kdy ne

Při ladění jednoho vzoru se snažte vyhnout překombinování. Dodržováním jednoduchého pravidla „dva ze tří“ zabráníte módnímu průšvihu. Pravidlo „dva ze tří“ se zakládá na kombinaci maximálně dvou kousků ve stejném vzoru, kdy třetí by měl být hladký, nejlépe jednobarevný. Když si oblečete pruhovanou košili i pruhovanou kravatu, zvolte kalhoty bez vzoru, nejlépe jednobarevné. Trojkombinacím ať už v jednoduchém či vzorovaném stylu se raději vyhněte. Zabráníte tak tomu, abyste na druhé nepůsobili příliš okázalým či naopak fádním dojmem.

5 pravidel jak kombinovat barvy a vzory
Oblek Calabro v kombinaci s puntíkovanou košilí a kravatou s diagonálou je skvělou volbou pro manažery

5. Kombinace různých vzorů

Mysleli jste si, že kombinovat odlišné vzory je hřích? To už dávno neplatí, ačkoli zkombinovat dva odlišné vzory nemusí být zrovna jednoduchý úkol. Do kanceláře můžete zvolit originální kombinaci kárované košile, kterou doplníte o kravatu s jemnými puntíky. Stejným způsobem můžete kombinovat puntíky s proužky i ve volném čase. Dodržujte pouze zásadu, aby byl vždy jeden ze vzorů dominantnější. Decentní vzor poslouží jako neutrální základ, na kterém složitější vzor skvěle vynikne.

Tip navíc

Důležitý je nejen vzor, ale také barva košile. Víte, které barvy košile se hodí do práce a které naopak do společnosti? Přečtěte si, jak si neuškodit špatným výběrem košile.

Mohlo by vás zajímat