Bandi radí

Jakou obuv vybrat k pánskému obleku?

Výběr obuvi k oblečení má svá jednoduchá pravidla. Oblečení i obuv se vybírá podle účelu. Jedete na výlet do hor, vezmete si na sebe turistické oblečení spolu s turistickou obuví. Venčíte na sídlišti psího miláčka, oblékáte si džíny, mikinu a tenisky. Jednoduché. Podobné pravidlo platí i u pánského obleku a obuvi.

Chystáte se na společenskou událost? Například na svatbu, oslavu narozenin, večírek, na ples či do divadla? Automaticky si vybavíte, že si musíte vzít na sebe oblek. Proč? Odpověď je velice jednoduchá. Tyto události jsou popisovány jako společenské. Pánský oblek je taktéž oblečením společenským. A k němu patří opět a zase společenská obuv. Takže k turistickému turistické a ke společenskému společenské. Jak vidíte, je to snadné a jasné pravidlo. Když nebudete míchat jablka s hruškami, můžete si být vždy jistí, že jste oblečení správně.

Jakou obuv vybrat k pánskému obleku?
Správná kombinace barvy obuvi s barvou obleku

Co je to společenská obuv?

Společenskou obuví se rozumí kožená obuv s koženou podrážkou a se šněrováním. Modely společenské obuvi jsou dva základní. S uzavřeným a otevřeným šněrováním. Rozdíl mezi nimi je minimální, ovšem z hlediska pohodlí je příjemnější otevřené šněrování, které se lépe obouvá. Pokud byste chtěli u těchto dvou druhů zohledňovat, který druh je společensky výš, tak je to obuv s uzavřeným šněrováním. Jestli vás zajímá, který druh šněrování muži více preferují, tak je to otevřené šněrování.

Příklad obuvi s otevřeným šněrováním
Příklad obuvi s uzavřeným šněrováním

Jaké barvy obuvi se nosí ke společenským oblekům?

K pánskému obleku vybíráme společenskou obuv podle dvou základních modelů. Je pouze na vás, ke kterému modelu se přikloníte, či který vás více osloví. Tyto modely barevného kombinování lze nazvat jako moderní a uvolněný jihoevropský nebo konzervativní anglický.

BARVA OBUVI K ČERNÉMU OBLEKU

Anglický model: K černému pánskému obleku, který se hodí kamkoli, například do divadla, na pohřeb, na ples či na svatbu, volte vždy barvu obuvi černou. Oblek z černé látky je klasika, která nesnese výjimku nebo experiment. Navíc po 18. hodině večerní se jiná barva obuvi, než černá nepřipouští.

Jihoevropský model: K černému pánskému obleku můžete vybírat obuv v barvě černé i hnědé. Oblečení v černé barvě je velice strohé. Hnědá obuv černý outfit uvolní a muž v něm působí moderním dojmem.

BARVA OBUVI K MODRÉMU OBLEKU

V současné době je velice populární pánský oblek vyrobený z modré látky. Také u těchto obleků existuje různý pohled na výběr barvy obuvi.

Anglický model: K modrému pánskému obleku, který se využívá především do zaměstnání, vybírejte vždy obuv v hnědé barvě. Pokud si modrý oblek vezmete na společenskou událost nebo na událost pořádanou po 18. hodině večerní, měl by být tmavě modrý a měli byste vybírat vždy černou obuv. Obuv v hnědé barvě se zcela vylučuje a považuje se do společnosti jako nevhodná. Například na svatby či plesy se vůbec nenosí.

Jihoevropský model: U pánského obleku v jakémkoli odstínu modré barvy volíme především hnědou obuv. Jedná se o velice módní kombinaci barvy obleku a obuvi. Takto oblečený muž působí elegantním dojmem. Hnědou obuv můžete využívat jak do zaměstnání, tak i na společenské události a události pořádané po 18. hodině večerní.

Doporučujeme tedy dopředu zvážit, do jaké společnosti se chystáte a jakou sestavu osob na události předpokládáte. Podle toho byste měli následně vybírat vhodné kombinace barev oblečení a obuvi. Je velký rozdíl mezi starší (konzervativní) generací a mladými lidmi, kteří jsou otevřeni mnoha variantám či možnostem. A je jistě rozdíl mezi obsazením lidí na vesnici a ve velkoměstě. Na venkově můžete předpokládat bližší vztah k tradicím, které již ve velkoměstě nenajdete. Jednoduše řečeno. Tam, kde budete vnímat konzervativnější prostor ze strany ostatních, buďte i vy opatrnější při volbě barev obleku a obuvi.

Ruční výroba obuvi značky BANDI

Čeho se vyvarovat?

Obuv bez šněrování, byť je vyrobená z kůže, není obuví společenskou a není vhodná do společnosti k pánskému obleku. Jedná se především o druh obuvi, který se nazývá mokasíny. Tento typ obuvi používejte především ve volném čase, například spolu s džínami a volnočasovým sakem. Pokud si mokasíny obujete, měli byste vědět, že se do nich ponožky nepoužívají a chodidlo je holé. O to více musíte dbát při výběru mokasín na kvalitu kůže a na dílenské zpracování. Vše s ohledem na pohodlí vašeho chodidla.

K pánským oblekům do společnosti jednoznačně nepatří žádná volnočasová obuv a tenisky. Těmto druhům obuvi se vyvarujte. Jedinou výjimkou jsou netradiční svatby či tematické večerní události, kde se tato odlišnost předpokládá. Například svatba novomanželů, kteří se věnují profesionálně určitému druhu sportu a přejí si takzvanou netradiční svatbu. Jejich přání je vůči svatebním hostům předem sděleno a je zároveň napsáno na pozvánce. Může to být například modrý oblek, bílá košile, červené šle a bílé plátěné tenisky.

Mokasíny v kombinaci s volnočasovými kalhotami

Mohlo by vás zajímat