BANDI radí

Proč se v létě nosí světlé obleky a v zimě tmavé?

Za dob našich dědečků a otců měl oblek černou, případně šedou barvu. Když se někdo objevil v jinak zbarveném modelu, byl za exota. Dnes tohle platí pouze u křiklavých barev. Pokud by tedy někdo přišel do společnosti v sytě rudém nebo zeleném obleku, zbytek společnosti by ho pravděpodobně zrovna pozitivně nepřijal. Nejnovější módní trendy však rozšiřují oblekovou módu o další barvy. Které to jsou a kam se hodí? Vše zjistíte na následujících řádcích.

Elegantní černý oblek Geraldo
Elegantní černý oblek Geraldo

Dilema zimních a letních obleků

Nejste si jistí, které barvy jsou zrovna v kurzu? Není třeba se účastnit představení módní kolekce pánských obleků. A nemusíte být zrovna Sherlock Holmes, abyste si všimli, že v letních kolekcích bývají světlejší obleky a výraznější barvy a naopak v zimních kolekcích najdete tmavě modré, šedé a černé modely. Proč tomu tak je? Jde spíše o společenskou konvenci, nebo za tím stojí něco jiného?

Co rozhoduje o barvě obleku?

Abyste dokázali rozklíčovat rozhodující příčinu, musíte si uvědomit, že návrháři vytvářejí obleky pro vás. Na míru vám i vašim potřebám. A tomu neodpovídá pouze jejich barva, ale i složení. Asi nenajdete moc odvážlivců, kteří by si na sebe v tropických třicítkách oblékli černý vlněný oblek. V létě se hodí spíše lněné obleky světlejších barev, v nichž se budete cítit příjemně. Návrháři se vám snaží vždy vyhovět tak, abyste v létě zbytečně netrpěli pod rozpáleným sluncem a v zimě naopak nezmrzli.

Lněný oblek Carolio z limitované edice
Lněný oblek Carolio z limitované edice
Černý prémiový oblek Geraldo
Černý prémiový oblek Geraldo

Má přednost čas nebo příležitost?

Pokaždé, když si na sebe vezmete oblek, jste do určité míry svázáni společenskou konvencí. Vybrat si správný oblek pro danou příležitost může být věda. Tmavé obleky se podle etikety hodí především na události po 18. hodině. Uvidíte je například na plesech nebo v divadle. Světlé zase přijdou vhod pouze na akce do 18:00, tedy svatby a nejrůznější oslavy výročí. To neznamená, že byste měli přijít v béžovém obleku na pohřeb konaný ve 14:00. Rozhodně ne! Vždy musíte důkladně zvážit, kam se oblékáte.

S tmavým oblekem nikdy nešlápnete vedle

Pravidla etikety jsou mnohdy velmi striktní, což však neplatí pro tmavé obleky. Především černé obleky jsou tedy společensky přípustné jak na svatbách, tak i v divadle nebo v zaměstnání. Měli byste však také zvážit fakt, že ve tmavém obleku nikdy nikoho neuvidíte na pouštích a v jiných tropických oblastech. Tam si ho odpustí i belgický gentleman a světoznámý detektiv Hercule Poirot, který jej vyměnil za béžový oblek. Vy byste se snad chtěli potit v černém obleku?

Tip pro vás

Každý správný gentleman by měl být kromě perfektně sedícího obleku vybavený také stylovým motýlkem. Podívejte se proto na elegantní motýlky BANDI.

Pokud si myslíte, že by se tato stránka mohla líbit někomu z vašich přátel, sdílejte ji na svém profilu:

Nenechte si ujít novinky

Zadejte svůj e-mail a díky pravidelným newsletterům vám neuniknou žádné novinky, akce ani výprodeje.
Budete vždy držet krok s aktuálními módními trendy. A navíc ušetříte.

    i
    Nenechte si ujít jedinečné tipy na slevy, akce a výprodeje, díky kterým ušetříte až několik tisíc. Neuniknou vám ani novinky a užitečné rady, které vám zajistí, že budete oblečeni správně a podle nejnovějších módních trendů. Dáme vám o nich vědět pravidelně (nejvíce 1x týdně) prostřednictvím newsletteru.