Bandi radí

Jak se starat o pánský oblek, aby vám vydržel co nejdéle jako nový?

Většina mužů si myslí, že životnost obleku závisí na kvalitě materiálu a ceně. A většina si to myslí špatně. Velký podíl na tom, jak dlouho vám oblek vydrží jako nový, máte vy sami. Pokud jej nosíte skoro denně, špatně jej skladujete a chováte se k němu jako ke sportovní mikině, pak nečekejte zázraky. Takto opotřebovávaný oblek může i za měsíc vypadat, jako byste jej vytáhli po deseti letech z krabice. A nezáleží na tom, zda jste za něj utratili tisíce nebo desetitisíce korun.

Díky správné péči vám oblek vydrží dlouho jako nový

Jak se tedy o pánský oblek správně starat? Čtěte jednoduché rady a tipy, které nic nestojí

1. Oblek věšte vždy pouze na ramínko. Nejlépe na takové, které má rozšířená ramena. Jinak může dojít k deformaci náramenic. Nedoporučujeme ani přehazovat sako přes židli či křeslo. Po delší době by ztratilo fazonu a vy byste v něm mohli vypadat jako hadrový panák.

2. Vyhněte se pomačkání saka. Sundávejte si jej vždy, když víte, že budete delší dobu sedět a nejste na formální události. Například v autě cestou do práce nebo v kanceláři, když vás nečeká pracovní schůzka.

3. Po příchodu domů nechte oblek vyvětrat. Nikdy jej hned neukládejte do skříně. Na věšák pověste sako i kalhoty, které přeložte podle puků. Pár hodin nebo nejlépe přes celou noc oblek nechte zavěšený v průvanu či nad topením. Zbavíte se díky tomu například kouřových a restauračních pachů.

4. Pro běžné očištění obleku používejte pouze kartáč nebo lepicí čističe. Ty jsou ideální pro rychlé očištění obleku, například od chlupů domácích mazlíčků, vlasů nebo prachových smítek. Nepoužívejte vlhké hadříky nebo houby, protože by vám mohly zanechat stopy po očistění.

5. Když prší, noste deštník nebo si na oblek vezměte plášť. Kyselý déšť spolu s částečkami prachu může zanechat na obleku stopy. Pokud i přesto promoknete, oblek pověste na věšák a nechte pořádně proschnout.

V dešti volte vždy deštník nebo nepromokavý plášť

6. Pokud chodíte do práce denně v obleku, střídejte alespoň dva obleky. Má to hned několik výhod. Budete vypadat, že máte více druhů obleků a nechodíte v jednom stejném každý den. Další výhodou je, že střídáním vám oba obleky déle vydrží a nebudou vypadat již po měsíci obnošeně. A navíc si nemusíte lámat hlavu, co si na sebe vezmete, když jeden z nich budete mít v čistírně.

7. Pánský oblek je možné čistit pouze v čistírně. Obecně platí pravidlo, že by se měl oblek nosit do čistírny pouze jednou až dvakrát ročně. To samozřejmě neplatí v případě každodenního nošení obleku. Zvláště v letních měsících, kdy se člověk více potí, může být potřeba oblek čistit častěji. Ovšem nedávejte jej do čistírny zbytečně, jelikož příliš časté čištění obleku škodí. I přesto, že se čistírny zásadně řídí zásadami, jak se o oblek postarat, ani to nezabrání tomu, že se oblek při častém čištění opotřebovává. A to i v případě, že je oblek ušitý z prvotřídního materiálu.

8. Oblek nikdy neperte v pračce ani v rukách. Vyvarujte se toho, i kdybyste se polili pitím a chtěli mokrým hadříkem skvrnu jemně očistit. Vždy jej nejdříve nechte proschnout a zaneste do čistírny.

9. Oblek nežehlete. Na látce by vám od žehličky mohly zůstat lesklé stopy, a to i kdybyste oblek žehlili přes hadřík. Pokud chcete narovnat běžné denní pokrčení nebo zvýraznit klopy, použijte horkou páru. Vlákna se horkem narovnají do původního stavu. Pokud vám to nepůjde, je čas zanést oblek do čistírny.

10. V případě, že nenosíte oblek často, skladujte jej v ochranném obalu. Při špatném uložení byste mohli oblek po půl roce vytáhnout a rovnou jej vyhodit do popelnice. Jak se tomu vyhnout? Před uložením oblek zavěste na vhodné ramínko, vyvětrejte, odstraňte prachové nečistoty, lupy, vlasy a podobně. Pokud je oblek zašpiněný, nechte jej vyčistit v čistírně. Zkontrolujte, zda kapsy saka i kalhot neobsahují žádné těžké předměty. Tak, jak oblek visí na věšáku, jej uložte do ochranného obalu na oblek. Obal tak bude chránit váš oblek od prachu, pachů, šatních škůdců, světla a dalšího. Pokud si dáte na skladování obleku záležet, pak můžete mít jistotu, že jej po vytažení budete mít jako nový.

11. Jak cestovat s oblekem? Oblek nikdy nemějte při cestování jen tak na věšáku a už vůbec ne v tašce. Pokud se chystáte například na obchodní cestu a chcete vypadat upravení, doporučujeme pouze a jedině uložení obleku do ochranného obalu. Ten můžete přeložit napůl, nosit jako tašku a kdekoli zavěsit. Pokud ovšem letíte letadlem a není taková možnost, v krajním případě uložte oblek do kufru. A to tak, že dáte oblek na ramínko, přeložíte napůl, narovnáte části, které se vám ohnutím pokrčily a takto jej uložíte jako poslední věc do kufru. Díky věšáku se vám nezdeformují náramenice a oblek cestu přežije.

Tip pro vás

Víte, jak správně pečovat o vaši obuv? Čistá obuv je vizitkou pro každého muže. Proto dbejte na to, aby byly vaše boty vždy dokonale čisté a vyleštěné. K tomu vám dopomůže unikátní leštidlo na boty, které zároveň čistí. Přečtěte si, jak jednoduše se leštidlo BANDI používá a kde jej pořídíte.

Mohlo by vás zajímat