BANDI radí

Jak se starat o pánský oblek, aby vám vydržel co nejdéle jako nový?

Většina mužů si myslí, že životnost obleku závisí na kvalitě materiálu a ceně. A většina si to myslí špatně. Velký podíl na tom, jak dlouho vám oblek vydrží jako nový, máte vy sami. Pokud jej nosíte skoro denně, špatně jej skladujete a chováte se k němu jako ke sportovní mikině, pak nečekejte zázraky. Takto opotřebovávaný oblek může i za měsíc vypadat, jako byste jej vytáhli po deseti letech z krabice. A nezáleží na tom, zda jste za něj utratili tisíce, nebo desetitisíce korun.

Jak se starat o oblek – úvodní fotografie
Jak se starat o oblek – úvodní fotografie

Jak se tedy o pánský oblek správně starat? Čtěte jednoduché rady a tipy, které nic nestojí

1. Oblek věšte vždy pouze na ramínko. Nejlépe na takové, které má rozšířená ramena. Jinak může dojít k deformaci náramenic. Nedoporučujeme ani přehazovat sako přes židli či křeslo. Po delší době by ztratilo fazonu a vy byste v něm mohl vypadat jako hadrový panák.

2. Vyhněte se pomačkání saka. Sundávejte si jej vždy, když víte, že budete delší dobu sedět, například v autě cestou do práce nebo v kanceláři, když vás nečeká pracovní schůzka.

3. Po příchodu domů nechte oblek vyvětrat. Nikdy jej hned neukládejte do skříně. Na věšák pověste sako i kalhoty, které přeložte podle puků. Pár hodin, nebo přes celou noc oblek nechte zavěšený v průvanu nebo nad topením. Zbaví se například kouřových a restauračních pachů.

4. Pro běžné očištění obleku používejte pouze kartáč nebo lepící čističe. Ty jsou ideální pro rychlé očištění obleku například od chlupů domácích mazlíčků, vlasů nebo prachových smítek. Nepoužívejte vlhké hadříky nebo houby, protože by vám mohly zanechat stopy po očistění.

5. Když prší, noste deštník. Kyselý déšť spolu s částečkami prachu může zanechat na obleku stopy. Pokud i přesto promoknete, oblek pověste na věšák a nechte pořádně proschnout.

Když prší, noste deštník
Když prší, noste deštník

6. Pokud chodíte do práce denně v obleku, střídejte alespoň dva obleky. Má to hned několik výhod. Budete vypadat, že máte více druhů obleků a nechodíte v jednom stejném každý den. Další výhodou je, že střídáním vám oba obleky déle vydrží a nebudou vypadat již po měsíci obnošeně. A navíc máte co na sebe, když jeden oblek budete mít v čistírně.

7. Pánský oblek je možné čistit pouze v čistírně. Obecně platí pravidlo, že by se měl oblek nosit do čistírny pouze jednou až dvakrát ročně (To samozřejmě neplatí v případě každodenního nošení obleku. Zvláště v letních měsících, kdy se člověk více potí, může být potřeba oblek čistit častěji). Pozor, příliš časté čištění obleku škodí. A to i přes to, že čištění obleku procesem suchého čištění je nejšetrnější způsob údržby. Čistírny se sice zásadně řídí piktogramy na lístečku, který je uvedený na obleku z výroby, ale ani to nezabrání tomu, že se oblek po častém čištění opotřebovává. V tomto případě ani moc nezáleží na tom, z jak kvalitního materiálu je oblek ušitý.

8. Oblek neperte v pračce ani v rukách. Vyvarujte se tomu, i kdybyste se polili pitím a chtěli mokrým hadříkem skvrnu jemně očistit. Vždy jej nechte proschnout a zaneste do čistírny.

9. Oblek nikdy nežehlete žehličkou. Na látce by vám od žehličky mohly zůstat lesklé stopy. Tento postup nedoporučujeme ani přes hadřík. Pokud chcete narovnat běžné denní pokrčení nebo zvýraznit klopy, použijte horkou páru. Vlákna se horkem narovnají do původního stavu. Pokud vám to nepůjde, je čas zanést oblek do čistírny.

10. Nenosíte-li oblek často, skladujte jej v ochranném obalu. Pokud patříte mezi muže, kteří si obléknou společenské oblečení jednou za čas na ples nebo na svatbu, pak si dávejte pozor, jak oblek skladujete. Při špatném uložení byste mohli oblek po půl roce vytáhnout a rovnou jej vyhodit do popelnice. Jak se tomu vyhnout?

Před uložením oblek zavěste na vhodné ramínko, vyvětrejte, odstraňte prachové nečistoty, lupy, vlasy a podobně. Pokud je oblek zašpiněný, nechte jej vyčistit v čistírně. Zkontrolujte, zda kapsy saka i kalhot neobsahují žádné těžké předměty. Tak, jak oblek visí na věšáku, jej uložte do ochranného obalu na oblek. Obal tak bude chránit váš oblek od prachu, pachů, šatních škůdců, světla a dalšího. Pokud si dáte na skladování obleku záležet, pak můžete mít jistotu, že jej po vytažení budete mít jako nový.

11. Jak cestovat s oblekem? Oblek nikdy nemějte při cestování jen tak na věšáku a už vůbec ne v tašce. Pokud se chcete dostat například na pracovní schůzku nepomačkaní, doporučujeme pouze a jedině uložení obleku do ochranného obalu. Ten můžete přeložit na půl, nosit jako tašku a kdekoliv zavěsit. Pokud ovšem letíte letadlem a není taková možnost, v krajním případě uložte oblek do kufru. A to tak, že dáte oblek na ramínko, přeložíte napůl, narovnáte části, které se vám ohnutím pokrčily a takto jej uložíte jako poslední věc do kufru. Díky věšáku se vám nezdeformují náramenice a oblek cestu přežije.

Pokud si myslíte, že by se tato stránka mohla líbit někomu z vašich přátel, sdílejte ji na svém profilu:

Nenechte si ujít novinky

Zadejte svůj e-mail a díky pravidelným newsletterům vám neuniknou žádné novinky, akce ani výprodeje.
Budete vždy držet krok s aktuálními módními trendy. A navíc ušetříte.

i
Nenechte si ujít jedinečné tipy na slevy, akce a výprodeje, díky kterým ušetříte až několik tisíc. Neuniknou vám ani novinky a užitečné rady, které vám zajistí, že budete oblečeni správně a podle nejnovějších módních trendů. Dáme vám o nich vědět pravidelně (nejvíce 1x týdně) prostřednictvím newsletteru.