Bandi radí

Svatba v BOHO stylu. Odborník radí, jak se obléknout

Některé nevěsty mají představu o své svatbě jasnou. Jiné zase hledají téma, které by posunulo jejich důležitou životní událost do jiného prostoru. Těch témat je opravdu mnoho. Patří mezi ně například svatba v teniskách, svatba všichni v modrém a další.

Jednou z verzí netradiční svatby je svatba v takzvaném boho stylu. Co to znamená a jak se mohou muži obléknout jsme se zeptali Denisy Vámoš Gróffové, kreativní vizionářky a výrobní ředitelky společnosti BANDI VAMOS a.s., provozující módní značku Pánské obleky BANDI.

Oblečení na svatbu pro ženichy i svatební hosty v boho stylu Foto: Pánské obleky BANDI
Oblečení na svatbu pro ženichy i svatební hosty v boho stylu Foto: Pánské obleky BANDI

Co je to boho styl?

Paní ředitelko, co znamená výraz boho styl?

Aby byla věc správně pochopena je potřeba uvést, že tento výraz vychází ze slova „bohémský“. Bohémský způsob života, bydlení, oblečení, zábavy a podobně. Již samotný název pak napoví, že se jedná v našem tématu o styl svatby, který je uvolněný, rozpustilý a bez hranic či limitů. Oproti tradiční svatbě se předpokládá výstřední způsob nebo nekonvenční styl. To stejné platí i o prostoru, kde se svatba pořádá.

Jak si máme představit tento prostor?

Jednoduše a netradičně. Což znamená jakékoliv místo, které splňuje předpoklady volného prostoru. Někdo upřednostňuje přírodu, jiný zase objekt, který je například starý a oprýskaný.

Takže svatbu v boho stylu mám brát tak, že se odehrává v lese nebo ve staré stodole?
 
Může to tak být. Ovšem skutečnost z praxe je i taková, že klienti volí místo pro svatbu tradiční a oblečení v boho stylu. Kombinují tak mezi sebou prvky z obou témat.

Proč se nedrží jednoho tématu?

Odpověď je zcela prozaická. Svatební hosté vesměs vyžadují určitý komfort a pohodlí. Je potřeba si uvědomit, že věkový profil svatebních hostů je rozmanitý. Od dětí až po seniory. Když si představíte boho svatbu v plném rozsahu, zjistíte, že nelze poskytnou dostatečné komfortní zázemí všem. Praxe je ovšem taková, že nevěsta se ženichem v drtivé většině zohledňují jaké podmínky na jejich svatbě budou mít například prarodiče nebo sestra nevěsty s dvouměsíčním miminkem. Pokud se svatby účastní pouze mladí lidé, je situace pro pořádání svatby v boho stylu samozřejmě více než ideální.

Jaké kombinace boho stylu a tradiční svatby novomanželé využívají?

To je různé. Někteří jdou až na hranu boho stylu, což znamená k jezírku u lesa bez jakéhokoliv zázemí a styl je zcela uvolněný a nekonvenční. Jiní zase využijí pouze oblečení v boho stylu a vše ostatní nechají na tradičním pojetí svatby. Záleží na tom, jak se nevěsta a ženich cítí v tomto tématu bezpečně. To znamená tak, aby jejich svatba byla posunuta sice o level výše, ale zároveň, aby jim změny neubraly na hodnotě tradiční svatby.

Svatba boho - Vhodný outfit pro ženichy a svatební hosty. Foto: Pánské obleky BANDI
Svatba boho – Vhodný outfit pro ženichy a svatební hosty. Foto: Pánské obleky BANDI

Takže volba je vždy na ženichovi a nevěstě?

Ano, samozřejmě. Je to jejich svatba a není nikdo, kdo by jim do toho mohl mluvit. Jak si to přejí, tak to bude. Ze zkušenosti ovšem mohu potvrdit, že novomanželé vždy zohledňují své hosty a jejich možnosti či přání. I v případě, že si nevěsta doslova „dupne“, že svatba bude vypadat tak či onak. V následném čase se to při komunikaci v rodině rozleží a finální řešení je pak vždy cestou kompromisu. I když někdy minimálně, ale je.

Musí budoucí novomanželé dělat kompromisy často?

Jinak to ani nejde. Na jedné straně máte jako nevěsta nebo ženich přání a touhy. Na straně druhé je společnost, kterou hostíte. Nejbližší a vzdálená rodina, přátelé. Představa, že je svatba pořádána jen podle přání rodiny nebo jen podle přání nevěsty, nevěští nic dobrého. Krásná svatba plná dojmů a zážitků je vždy jen ta, kdy jsou všichni spokojení, protože se cítí skvěle a dokážou společně vytvořit jedinečnou atmosféru. Svatba je především o lidech. Ne o výzdobě nebo restauraci. To jsou jen prvky, které svatbu doplňují.

Jak vidíte vy kompromis mezi tradiční svatbou a boho stylem?

Zcela jednoduše řečeno, pořádejte svatbu tam, kde jste blízko přírodě nebo zahradě a máte možnost využít nějaký objekt se zázemím. Napadá mě teď svatba, kde jsme oblékali ženicha a svatební hosty v jižních Čechách. Stručně. Malý rybník u lesa a restaurace s posezením s předzahrádkou. Přišlo mi to praktické, protože člověk nikdy neví, kdy bude pršet. Muži i ženy oblečení v přírodních barvách, svatební kytice z lučního kvítí a na stolech namísto plastových či kovových ozdob prvky ze dřeva. Například jmenovky či prkénka pod talíře a podobně. Nevěsta mi po svatbě posílala fotografie. Líbilo se mi to.

Boho styl a oblečení pro ženicha

Jaký outfit byste doporučila ženichům na svatbu v boho stylu?

I při tomto tématu budu ženichům vždy doporučovat držet se osvědčeného a jednoduchého návodu. A to. Oblékněte se vždy podle toho, jak moc budete měnit tradiční svatbu na svatbu v boho stylu. Například. Svatba na palouku u lesa. Vystačíte si s kalhotami v přírodní barvě, což je krémová nebo světle šedá. K tomu si vezměte košili v bílé barvě, šle a blankytně modrého motýlka. Obuv už v tomto případě nepotřebujete. A když si obujete pantofle v krémové nebo hnědé barvě, budete boho na sto procent.  

Na druhé straně můžete z boho stylu použít do tradiční svatby jen některé prvky. Což může být například outfit ve složení kalhoty v krémové barvě, vesta, bílá košile, hnědá obuv, hnědý opasek. A nezapomeňte ženichovi vyhrnout rukávy. Když je to boho …

Outfit ženicha. Velice konzervativní pojetí boho stylu. Foto: Pánské obleky BANDI
Outfit ženicha. Velice konzervativní pojetí boho stylu. Foto: Pánské obleky BANDI

Je možné použít na boho svatbu celý společenský oblek?

Ano. Je potřeba pouze zohlednit barvu látky obleku. Vhodnými barvami jsou krémová, světle šedá, světle modrá, petrolejová a podobně. Složitější je to s tmavými odstíny a černou. Ta při řešení oblečení ženicha v boho stylu vyžaduje dokonalý styling. Podmínkou je také látka v matném provedení, bez lesku.

Oblek bych doporučila dvoudílný bez vesty, kde není potřeba ani motýlka. Vystačí rozhalenka. Nabízí se samozřejmě i verze trojdílného obleku, kde se použije jen vesta a kalhoty. Jednoduše řečeno. Pánský oblek ano, ale není potřeba držet se konvenčních pravidel, které platí při nošení pánského obleku do společnosti nebo do zaměstnání. Právě naopak.  

Čeho se vyvarovat při oblékání na boho svatbu

Co když si usmyslím, že já, jako ženich, budu oblečený v boho stylu a ostatní svatební hosté přijdou na svatbu v klasických barvách obleků, jako je šedá, modrá nebo černá.

Když si to usmyslíte, tak to tak bude. Je to vaše svatba. Ovšem varovala bych před nechtěným výsledným efektem, a to, že každý muž bude na svatbě výraznější než ženich. Ženich má být na svatbě mužem číslo 1. Proto tomuto výsledku přizpůsobujete vše. Jen si zkuste představit prostor se svatebními hosty v oblecích či šatech ve společenském stylu a mezi nimi ženich a nevěsta v boho outfitu.

Jak tedy zajistit, aby k takovému efektu nedošlo?

Dejte předem na vědomí svatebním hostům, že se svatba bude konat v určitém netradičním stylu a popište jej. Stačí, když z popisu pochopí, že mají přijít ve světlých oblecích nebo vestách bez černé společenské obuvi a podobně. A pokud takový oblek nemají, tak ve světlém oblečení. Například světlé kalhoty, hnědá obuv a bílá košile s krémovým nebo hnědým motýlkem. Je to přece boho svatba, tak proč si lámat hlavu s oblekem.

Svatba boho - Vhodný outfit pro ženichy a svatební hosty. Foto: Pánské obleky BANDI
Svatba boho – Vhodný outfit pro ženichy a svatební hosty. Foto: Pánské obleky BANDI

Viděl jsem fotografie z boho svatby, kde měl ženich světle šedý pánský oblek s vestou, bílou košili a bílé tenisky. Je to v pořádku?

Nebudete mi to věřit, ale je to v naprostém pořádku, pokud se jednalo o netradiční svatbu. Předpokládám, že nevěsta měla na hlavě věneček upletený z lučního kvítí a její šaty byly jednoduché. Nesmíme zapomínat na podstatu slova „boho“. Bohémský, uvolněný, nekonvenční, volnomyšlenkářský. To znamená. Udělejte si svou svatbu takovou, po jaké toužíte, přidejte do ní vše, co udělá radost vám a svatebním hostům a co bude hlavním mottem výjimečného dne ve vašem životě.

To zní dobře. Děkuji Vám za rozhovor.

Není zač. Přeji Vám vše dobré a nevěstám a ženichům jen tu nádhernou svatbu se skvělými zážitky.


Nové modely obleků pro ženichy sezóna 2024

Jestliže chystáte svatbu v tradičním pojetí, podívejte se na nový model značkového obleku BANDI pro ženicha z nové kolekce 2024, který pořídíte se svatební slevou, klikněte níže.

Mohlo by vás zajímat