Bandi radí

Jak se správně obléknout na pohřeb?

Přemýšlíte o tom, co si obléknout na pohřeb, abyste nesprávným výběrem nesáhli vedle? To děláte velice dobře. Pohřeb je velmi citlivou událostí pro všechny, kteří se jej účastní. Špatná volba oblečení může být okolím vnímána velice negativně. Zejména u přímých pozůstalých. Pro většinu jiných událostí můžete zvolit outfit i mimo doporučení společenské etikety, aniž by se to někoho dotklo. Na pohřbu to však neplatí. Zde je potřeba pravidla dodržovat.

Správná černobílá kombinace oblečení pro muže na pohřeb

Základem je správný výběr barev

Nezáleží na tom, jestli se pohřeb koná v kostele či v obřadní síni. Není důležitý ani čas, kdy se poslední rozloučení odehrává. To jediné, na čem záleží, je barva oblečení. U pánského obleku je přípustná pouze barva černá. Takže, pokud jste měli nedávno na svatbě modrý oblek, tak i když vám to v něm slušelo, určitě jej ponechte ve skříni.

Košili volte vždy bílou s klasickým límečkem, a hlavně bez vzoru či barevných doplňků. Pokud preferujete jinou barvu košile a účastníte se pohřbu v Česku, můžete zvolit i černou. V zahraničí, kde je poměr věřících obyvatel daleko větší než u nás, zůstaňte raději vždy u bílé barvy košile.

Kravata má taktéž jednoznačné barevné určení. Pouze černá a bez vzorů, jako jsou například designové puntíky nebo károvaný vzor.

Černý opasek a společenská obuv v černém provedení je důležitou součástí oblečení na pohřeb. Nezapomeňte, že obuv by měla být šněrovací a kožená. Jen ta je správnou volbou k obleku. Proč? To se dozvíte v článku Jakou obuv vybrat k pánskému obleku. Přečtěte si jej a zjistíte podle čeho se vybírá barva obuvi.

Příklad správného outfitu na pohřeb
Černý oblek můžete doplnit v zimě i tmavě šedým kabátem

Jakým barvám oblečení se na pohřbu vyhnout

Je samozřejmé, že v chladném počasí nepůjde nikdo jen tak nalehko, v pánském obleku. Stejně jako při cestě na ples i tady platí, že se k obleku nosí kabát. V tomto případě nejlépe černý. Pokud máte doma krátký černý kabát, který nosíte ve volném čase a nevíte, jestli svou délkou k obleku sedí, stačí vše poměřit vyzkoušením. Když kabát zakryje délku saka v oblasti stehen, je vše v pořádku. Jakákoli forma černého kabátu s vhodnou délkou je lepší než červená zimní volnočasová bunda, nebo dokonce sportovní lyžařská a podobně. Pamatujte. Jiné než tmavé barvy na pohřeb nepatří.

Podívejte se na modely pánských obleků, které jsou vhodné na pohřeb.

V tomto článku jste si přečetli to základní, co byste měli vědět o správném oblečení na pohřeb. Ostatní podrobnosti vám sdělí a s výběrem rádi pomůžou odborní poradci ve značkových prodejnách BANDI. Podívejte se, kde se nachází vaše nejbližší prodejna Pánské obleky BANDI.

Nejčastější otázky klientů

Pokud se vám po přečtení článku nedostalo informace, kterou jste hledali, přečtěte si nejčastější otázky, se kterými se klienti obracejí na odborné poradce ve značkových prodejnách BANDI.

Mám doma tmavě šedý společenský kabát. Můžu si jej vzít na pohřeb?
Pokud máte na sobě oblečený pánský oblek v černé barvě a opasek, obuv a kravatu taktéž černou, můžete takový kabát použít. Tmavě šedá je jiným odstínem černé barvy a smutečnímu outfitu, nebo také celkovému dojmu to neuškodí.

Syn má šest roků. Musí jít taky na pohřeb v obleku?
Ne, nemusí. U dětí se nepředpokládá dodržování společenské etikety či církevních pravidel. Ze strany dospělých se očekává jistá benevolentnost. Vystačí, když syna na pohřeb vybavíte tmavým oblečením, ať je to obuv, bunda nebo svetr.

Rád používám do kapsičky saka kapesníček. Hodí se to na pohřeb? Například k černému obleku bílý kapesníček.
Kapesníček do kapsičky saka je zdobným doplňkem pánské módy. Na pohřeb zdobné prvky k oblečení nedoporučujeme.

Běžně nosím klobouk nebo bekovku. Kdy se musí pokrývka hlavy sundat?
Pravidla smekání pokrývky hlavy platí na pohřbu stejná, jako při jiných událostech či v běžném životě. Například při vstupu do místnosti. U pohřbu je potřeba navíc dodržovat pravidlo smekání pokrývky hlavy před rakví. Opět se jedná o vyjádření úcty a respektu k zesnulému při rozloučení.

Oblečení na pohřeb nepřipouští žádnou výjimku? To jsou ty pravidla tak striktní?
Nejedná se pouze o pravidla. Ty nebyly vytvářeny jen tak, pro výmysl nebo pro oblečení. Tím, jak se obléknete, vyjadřujete při rozloučení úctu a respekt zesnulému. Ve směru k pozůstalým pak ohleduplnost a soucit v tomto smutném okamžiku jejich života.
Výjimky při oblékání na pohřeb samozřejmě existují. Jsou to takzvaná tématická rozloučení. Například motorkářský pohřeb. To znamená s motorkami, včetně motorkářského oblečení a výbavy. Zde se ovšem předpokládá, že to pozůstalým nepřekáží. Ba naopak. Že si takové rozloučení i přejí. Oproti klasickému obřadu je většinou program tématického pohřbu taktéž pozměněn.

Chtěl bych si vzít na pohřeb bílou košili s manžetovými rukávy. Existuje nějaké pravidlo, jakou barvu manžetových knoflíčků na pohřeb použít? Žlutý kov nebo stříbrné?
Manžetové knoflíčky si vybíráte vždy takové, které korespondují s kovovými doplňky, které máte na sobě. A to nejen barvou, ale i svými tvary. Jedná se primárně o hodinky. U pohřbu výjimka z tohoto pravidla není žádná. Pravidla pro výběr manžetových knoflíčku si přečtěte v článku Jak vybrat manžetové knoflíčky.

Mohlo by vás zajímat