Bandi radí

Jak široký opasek zvolit k obleku?

Na trhu s pánskými doplňky narazíte na opasky lišící se v pouhých detailech. To může vyvolat dojem, že při jejich výběru není co zkazit. Omyl. Opasek je důležitou součástí pánského šatníku, a i malý detail se může stát příčinou velkého trapasu. Tímto detailem může být i šíře opasku.

Víte, jak široký opasek si pořídit k společenskému obleku a jakou šíři upřednostnit při volnočasových aktivitách? Nevíte si rady s výběrem? Držte se jednoduchých pravidel a budete vypadat dokonale.

K formálnímu outfitu byste měli volit opasek šíře 3,5 cm
K formálnímu outfitu byste měli volit opasek šíře 3,5 cm

Pánské formální opasky mají stanovenou šířku

Do společnosti, na pracovní schůzku, na ples či oslavy s rodinou se nosí opasek kožený, a to jednoduchý, s decentní sponou. Zatímco dámy si mohou do kostýmů vybrat opasky úzké či naopak hodně široké, pánové se musejí držet více „při zemi“.  

K formálnímu outfitu byste měli volit opasek široký 3,5 cm. Na tuto šířku jsou upraveny i poutka kalhot, kterými společenský opasek snadno provlečete. Užší opasek by mohl u pánského obleku vypadat poněkud zvláštně. Velmi široký by vám zase neprošel vzpomínanými poutky. Navíc byste v něm mohli působit jako kovbojové z Dallasu.

Dáváte přednost volnočasovým kalhotám před formálním outfitem? Výběr šíře opasku se vám podstatně zvýší, ale i tady je vhodné dodržet určitá pravidla.

U volnočasových opasků platí – všeho s mírou

Na rande či setkání s přáteli, kdy můžete sáhnout po neformálním outfitu, je volba šíře opasku poněkud benevolentnější.

Pokud máte rádi užší kousky, zvolte šíři od 3 cm výše. Pánský opasek užší než 3 cm je spíš módním výstřelkem než elegantním doplňkem pánského šatníku. Gentleman s takovým opaskem by navíc mohl na své okolí působit poněkud zženštile.

Rada pro vás

Preferujete-li opasky širší, klidně sáhněte po opasku v šíři od 4 cm výš. Například opasky široké 4,5 cm nosívají pánové k džínám, případně pracovním kalhotám. Masivnost takového opasku podtrhuje robustnost volnočasových či pracovních kalhot, což je někdy cílem takto zvoleného oblečení. Pečlivě ale zvažte, pro jakou příležitost chcete takový outfit použít. Širší pánské opasky jsou velmi výrazným módním doplňkem a pokud jejich šíři tak říkajíc přestřelíte, obrátí se výsledný dojem proti vám.

Tip navíc

Také výběr obuvi k formálnímu a společenskému outfitu má svá pravidla a náležitosti. Podívejte se, jakou obuv si vybrat k pánskému obleku a čeho se naopak vyvarovat. Stačí dodržet pár základních pravidel a můžete si být jistí, že jste oblečení správně.

Mohlo by vás zajímat