Bandi radí

Jak správně nosit pánský oblek, abyste vypadali skvěle

Každý muž něco sleduje tím, že se oblékne do pánského obleku. Minimálně to, že chce vypadat dobře. Když si ale k tmavému obleku vezme bílé ponožky nebo má krátké nohavice u kalhot, celkový dojem tím naprosto zkazí. Všechny tyto a další prohřešky mohou ovlivnit úspěch každého muže. Kde? Například u manažerů v práci, uchazečů při pohovoru o zaměstnání nebo studentů u zkoušek. Také mohou být mínusem pro muže na svatbě nebo těm, kteří se chystají na rande.

Jak těmto chybám předejít a vypadat v obleku skvěle?  Přečtěte si základní rady, bez kterých se žádný muž neobejde.

Příklad dokonale padnoucího obleku

1. Po koupi obleku odstraňte všechny značky a zášivky. Pánský oblek je společenské oblečení, nikoli značková mikina. Pokud jsou zapošité kapsy nebo rozparky saka, je nutno je rozpárat. Tyto zášivky se provádějí ve výrobě proto, aby se při skladování fazóna saka nedeformovala.

2. Délka rukávů saka musí být taková, aby vám vždy vyčnívala manžeta rukávu košile. V opačném případě to bude vypadat, že sako není vaše a je vám velké. A to přece nechcete.

3. Ozdobné patky na kapsách saka nezasunujte do kapes. Dbejte na to, aby byly vždy viditelné a nenoste ruce v kapsách. Sako není bunda.

4. Poslední knoflík saka si nikdy nezapínejte. Tento způsob zapínání má svůj historický původ. V dávných dobách muži nezapínali spodní knoflík proto, aby mohli lépe tasit svou zbraň. Dnes už sice zbraně nenosíme, ale toto pravidlo platí nadále. A to proto, aby se vám nedeformoval přirozený tvar saka, a abyste nevypadali jako ve skafandru.

5. Pánský oblek nenoste bez opasku. Opasek vybírejte vždy kožený a v barvě obuvi. Jeho šířka by neměla nikdy přesáhnout 3,5 centimetru. Široké nebo látkové opasky s velkou sponou, které nosíte k riflím, nikdy nepoužívejte k obleku. Nejste kovboj z amerického Dallasu.

6. Délka kalhot končí vzadu dva až tři prsty nad zemí. Platí v případě, že jste obutí. Délka kalhot musí být ukončena tak, abyste netahali kalhoty po zemi nebo se vám netvořila řada varhánků v přední části kalhot nad botou. U moderních typů kalhot ve střihu SLIM se tímto pravidlem řídit nemusíte. Kalhoty mohou končit nad obuví.

7. K pánskému obleku noste pouze šněrovací společenskou obuv. Vyhněte se obuvi, jako jsou mokasíny, obuv s otevřeným nártem nebo textilní obuv. Toto pravidlo udává společenská etiketa.

8. Podle barvy obleku vybírejte i barvu ponožek. Ponožky by měly barevně ladit s barvou oblekových kalhot. Doporučujeme vám vybírat ponožky s prodlouženou délkou. Tím si při sezení zajistíte, že se nikdo okolo nebude muset dívat na vaše obnažené holeně.

9. V zimním období patří k pánskému obleku pouze kabát, který svou délkou zakryje sako. Nikdy si neoblékejte na oblek sportovní bundu. Lyžaři na svahu také nelyžuji v kabátech.

10. Pokud vám záleží na tom, jak vypadáte, nechoďte v pánském obleku starém 20 let. Se starou Škodovkou mezi Mercedesy moc parády neuděláte.

Příklad správného obleku – outfit do práce
Příklad správného obleku – manažerský outfit

Tip pro vás

Nevíte, jak si uvázat pořádný kravatový uzel? Podívejte se na vázání nejhezčích kravatových uzlů. Podle jednoduchých návodů si kravatu uváže i začátečník.

Tip navíc

Víte, že do zaměstnání byste měli střídat více barev košil a kravat? V letních měsících si oblékněte košile a kravaty v pastelových barvách, jako je například zelená, červená a další. V zimním období si můžete vzít barvy tmavých odstínů, jako je fialová, hnědá, šedá a podobné. Podívejte se na široký výběr pánských košil do zaměstnání.

Mohlo by vás zajímat