BANDI radí

Správné oblečení pro svatebního hosta

Ženich s nevěstou chtějí mít krásnou svatbu. Jedná se o výjimečný den v jejich životě. Proto by měli i svatební hosté vnímat tento den jako slavnostní událost.

Dokonalý outfit pro svatebního hosta

Čím by se měl svatební host odlišit od ženicha?

Pravidla oblékání jsou pro svatebního hosta podobná jako pro ženicha. Jen s tím rozdílem, že svatební host by nikdy neměl být oblečen slavnostněji než ženich. Například by si neměl oblékat svatební vestu nebo regatu (anglická kravata). V  záplavě hostů musí být vždy na první pohled zřejmé, kdo je ženichem. Toto pravidlo platí, pokud se ženich se svatebními hosty nedomluví na tom, že půjdou oblečeni všichni stejně, nebo v určitém tématickém stylu. Například motorkářská svatba.

Nejčastější prohřešky svatebních hostů

 • Bílý oblek – být středem pozornosti přísluší pouze ženichovi, nikoli svatebním hostům. Doporučujeme vybírat pánský oblek vždy v barvě černé, tmavě modré, tmavě šedé, světle šedé nebo hnědé.
 • Košile s krátkým rukávem – k pánskému obleku nikdy nenoste košili s krátkým rukávem. Jedná se o pravidlo společenské etikety. Také je důležité vědět, že manžety rukávů košile by měly vždy vyčnívat z rukávů saka. V opačném případě to může působit tak, že máte sako po starším bratrovi a že je vám velké.
 • Tmavá košile – vyhýbejte se košilím tmavých barev. Tyto barvy jsou vhodné na ples a jiné večerní události, pořádané v zimním období. Na svatbu doporučujeme světlé odstíny barev nebo také bílou košili. Při výběru košile i kravaty zohledněte barvu šatů a doplňků partnerky, se kterou jdete na svatbu. To proto, abyste působili na první pohled jako pár.
 • Kravata s diagonálním pruhem – takový typ kravaty se hodí pouze do zaměstnání. Pokud byste si ji vzali na svatbu, mohli byste působit, že jste si jen narychlo odskočili z práce.
Slaďte se s šaty a doplňky partnerky
Slaďte se s šaty a doplňky partnerky
 • Správná délka kravaty – mnoho mužů pokazí celkový dojem špatnou délkou kravaty. Pohlídejte si, aby se konec kravaty vždy dotýkal spony vašeho opasku.
 • Povolená kravata – vyhněte se tomu, abyste již po zahájení svatby působili jako společensky unavení. Nepovolujte si kravatu. Jestliže se v ní necítíte pohodlně, vyčkejte, až skončí oficiální část svatby. Poté si kravatu sundejte, složte ji a schovejte do náprsní kapsy saka. Pokud jste měli pocit, že vás kravata škrtí, nebylo to kravatou. Pravděpodobně jste zvolili nevhodnou velikost košile. Když budete mít košili vybranou správně, budete se cítit pohodlně i s kravatou.
 • Barevný nesoulad v páru – je nepsanou povinností mužů, aby při výběru svého oblečení zohledňovali i barvu oblečení partnerky. Není nejvhodnější, aby žena měla například blankytně modré šaty a muž světle zelenou kravatu.
 • Mokasíny k pánskému obleku – nenoste k pánskému obleku obuv bez šněrování. Mokasíny a jiné typy obuvi patří pouze k volnočasovému oblečení.

Rady a tipy

Perfektní volbou na svatbu jsou také motýlky, které po svatbě vynosíte i na další společenské akce, jako jsou plesy nebo oslavy jubileí. Podívejte se na elegantní motýlky pro všechny příležitosti.

Zašlete vaše svatební fotografie a získejte tak jedinečných 100.000 Kč, které můžete využít například na vysněnou svatební cestu nebo vybavení do společné domácnosti. Podívejte se, jak na to.

Pokud si myslíte, že by se tato stránka mohla líbit někomu z vašich přátel, sdílejte ji na svém profilu:

Nenechte si ujít novinky

Zadejte svůj e-mail a díky pravidelným newsletterům vám neuniknou žádné novinky, akce ani výprodeje.
Budete vždy držet krok s aktuálními módními trendy. A navíc ušetříte.

  i
  Nenechte si ujít jedinečné tipy na slevy, akce a výprodeje, díky kterým ušetříte až několik tisíc. Neuniknou vám ani novinky a užitečné rady, které vám zajistí, že budete oblečeni správně a podle nejnovějších módních trendů. Dáme vám o nich vědět pravidelně (nejvíce 1x týdně) prostřednictvím newsletteru.