
Jak se obléknout k maturitním zkouškám, abyste uspěli a aby vám oblečení neuškodilo
Každý mladý muž chce u maturity uspět a získat maturitní vysvědčení jednoduchým způsobem. Rozhodně nechce, aby ho profesoři při zkoušení dusili. Je mnoho věcí, které mohou maturantovi uškodit. Žvýkačka v ústech, ruce v kapsách nebo špatný výběr oblečení dokáže někdy profesory zvednout ze židle.
Čtěte dál a dozvíte se, proč je výběr správného oblečení k maturitě tak důležitý.

Na podvědomí každého člověka působí barvy nebo zvuky, které ovlivňují jeho nálady. Jistě to znáte. Když se někdo pohybuje mezi červenými stěnami, bývá agresivnější. Naopak, když se pohybuje v přírodě obklopený zelenou, je klidnější. Podobný vliv na nálady člověka má i oblečení. Tak, jak se obléknete, budete okolím podvědomě vnímáni. A to platí také u zkušební komise při maturitě.
1. Pánský oblek vybírejte vždy tmavý, matný a bez vzoru. Pokud byste vybrali oblek z lesklého materiálu, zbytečně byste provokovali.
2. Po koupi obleku odstraňte všechny značky a zášivky. Pánský oblek je společenské oblečení, nikoli značková mikina. Pokud jsou zapošité kapsy nebo rozparky saka, je nutno je rozpárat. Tyto zášivky se provádějí ve výrobě proto, aby se při skladování fazóna saka nedeformovala.
3. Délka rukávů saka musí být tak dlouhá, aby vám vždy vyčnívala manžeta rukávu košile. V opačném případě to bude vypadat, že sako není vaše a je vám velké. A to přece nechcete.
4. Ozdobné patky na kapsách saka nezasunujte do kapes. Dbejte na to, aby byly vždy viditelné a nenoste ruce v kapsách. Sako není bunda.
5. Poslední knoflík saka si nikdy nezapínejte. Tento způsob zapínání má svůj historický původ. V dávných dobách muži nezapínali spodní knoflík proto, aby mohli lépe tasit svou zbraň. Dnes už sice zbraně nenosíme, ale toto pravidlo platí nadále. A to proto, aby se vám nedeformoval přirozený tvar saka, a abyste nevypadali jako ve skafandru.
6. Pánský oblek nenoste bez opasku. Opasek vybírejte vždy kožený a v barvě obuvi. Jeho šířka by neměla nikdy přesáhnout 3,5 centimetru. Široké nebo látkové opasky s velkou sponou, které nosíte k riflím, nikdy nepoužívejte k obleku. Nejste přece kovboj z amerického Dallasu.
7. Délka kalhot končí vzadu dva až tři prsty nad zemí. Platí v případě, když jste obutí. V přední části musí být kalhoty nad obuví pokrčeny na jeden varhánek.
8. K pánskému obleku noste pouze šněrovací společenskou obuv. Vyhněte se obuvi, jako jsou mokasíny, obuv s otevřeným nártem nebo textilní obuv. Pánský oblek je společenské oblečení a k němu patří pouze společenská obuv.
9. K tmavému obleku vybírejte vždy černé ponožky. Toto pravidlo platí u obleků z černých, šedých a modrých odstínů barev. Je důležité, abyste k pánskému obleku vybírali ponožky s prodlouženou délkou. Tím si zajistíte, že vaše okolí nebude muset koukat na vaši chlupatou holeň.
10. Košili doporučujeme bílou. Budete působit jako čistotný muž. K bílé košili si oblékněte kravatu v barvě světle modré, světle zelené nebo světle fialové. Tím dosáhnete zjemnění celkového dojmu a nebudete provokovat profesory. Kravatu vybírejte bez vzoru, tedy bez kostiček, obrázků a dalších rušivých a nevhodných prvků.
11. Řetízky, prsteny a ostatní prvky, které se třpytí, nechte raději doma. Vypadali byste příliš okázale a mohli byste udělat na profesory špatný dojem.
Jakmile předstoupíte před zkušební komisi správně oblečeni, budou z vás mít dojem, že jste se na maturitu pečlivě připravili, a že asi něco umíte. Minimálně si oblečením zajistíte to, že vás profesoři nebudou mít potřebu u zkoušky dusit. Naopak. Budou mile překvapeni, v jakého poctivého a slušného muže jste vyrostli. Samozřejmě jejich zásluhou.
Tip navíc
Nevíte, jak uvázat pořádný kravatový uzel? Podívejte se na jednoduché návody, jak vázat kravatu.